Powrót do korzeni

W odpowiedzi na rosnącą popularność procesorów AMD Intel prezentuje nowe Celerony z oszałamiającą częstotliwością.


Niech żyje konkurencja. W odpowiedzi na rosnącą popularność procesorów AMD Intel prezentuje nowe Celerony z oszałamiającą częstotliwością.

Dzięki temu tanie komputery stają się coraz bardziej wydajne. Testowany przez nas komputer Optimus Young 466 uzyskał wynik PC WorldBench 216 punktów porównywalny z wynikami Pentium III 450 MHz. Ma dodatkowy atut - jest tańszy – kosztuje 4578 zł.

Powrót do korzeni

Karta pasuje do gniazda Slot1 wykorzystywanego przez wiele płyt głównych. Po wyjęciu karty, można w jej miejsce zamontować procesor Pentium III. Micron Millennia C466 ma nowatorski projekt. Specjalna karta umożliwia montaż procesora przeznaczonego do gniazda Socket 370 w gnieździe Slot1.

Nie śpieszcie się jednak z zakupem. Niedługo zostaną zaprezentowane komputery z procesorem Celeron 466 z chipsetem Intela 810 ze zintegrowaną kartą graficzną, dźwiękową i modemem. Nie udało nam się jeszcze przetestować komputera z tym układem procesorów, jednak publikowane dane i wstępne prezentacje jego wydajności pozwalają sądzić, że będzie to produkt wartościowy.

Jak Pentium III

Komputery z procesorami Celeron działają nadzwyczaj szybko. Intel jest tak bardzo zainteresowany rynkiem tanich komputerów i rywalizacją z AMD, że zmniejsza różnicę w wydajności pomiędzy Pentium III i Celeronami.

Testowany przez nas komputer Optimus Young 466 wyposażony w procesor Celeron 466 MHz, 128 MB RAM, kartę graficzną Gigabyte Voodoo, twardy dysk o pojemności 1,9 GB uzyskał wynik PC WorldBench 98 równy 216 punktów. Przeciętny wynik komputerów z Pentium II 450 MHz wyniósł 217 punktów. Tanie komputery z procesorem AMD K6-III 450 MHz uzyskiwały średnio wynik 212 punktów, podczas gdy droższe (lepiej wyposażone) z większą ilością pamięci podręcznej L3 – 226 i 231 punktów. Komputer firmy JTT – Adax Delta 466CL był modelem prototypowym. Wyposażony w procesor Celeron 466 MHz, 64 MB RAM, kartę ATI Rage 128, twardy dysk o pojemności 6,5 GB, kartę dźwiękową i DVD-ROM uzyskał wynik PC World Bench 199 punktów. Adax kosztuje 4727 zł.

W jakim przypadku należy kupić Pentium III? Wielu ludzi odpowie „w żadnym”. Warto jednak zauważyć, że magistrala Pentium III o częstotliwości 100 MHz pozwala uzyskać większy transfer dużych plików. Częstotliwość magistrali Celerona wynosi tylko 66 MHz. Pentium III wykorzystują nowy zestaw instrukcji SIMD (znany też jako Katmai), który przyśpiesza działanie optymalizowanych dla niego aplikacji graficznych, gier i plug-in.

Potencjał rozbudowy

Jeśli bierzecie pod uwagę przyszłą modyfikację procesora komputera, zwróćcie uwagę na płytę główną. Oferowane na rynku procesory Pentium II, Pentium III i niektóre Celerony przystosowane są do montażu w gnieździe Slot1 płyty głównej. Wszystkie Celerony począwszy od modelu 466 będą miały budowę zbliżoną do pierwszych procesorów Pentium i będą pasować do gniazda Socket 370. Jeśli kupicie komputer z procesorem Celeron 466 i kiedykolwiek będziecie chcieli zamienić na Pentium II lub III, będziecie musieli kupić nową płytę główną. Ciekawe rozwiązanie zaprezentowała firma Micron, która wykorzystała specjalną kartę mieszczącą się do gniazda Slot1 (patrz zdjęcie). Wymiana procesora na Pentium III sprowadza się do wyjęcia karty i aktualizacji BIOS-u.

Chipset 810

Dokonując wyboru pamiętajcie, że komputery z procesorami C466 mogą wykorzystywać różne chipsety. Micron używa chipsetu 440BX. W najbliższym czasie należy się spodziewać komputerów z nowym chipsetem Intela 810 ze zintegrowaną kartą graficzną.

Intel twierdzi, że wydajność karty wbudowanej w chipset będzie porównywalna z tanimi kartami AGP 2X. Bliższe szczegóły podamy, gdy przetestujemy komputery z tym chipsetem. Wadą rozwiązania jest brak możliwości dodania do komputera nowej karty graficznej.