Powrót do korzeni, czyli emulatory 8-bitowców

Kilka dni temu przedstawiliśmy artykuł na temat emulatorów Amigi - dziś, kontynuując temat emulacji, zafundujemy naszym Czytelnikom prawdziwy powrót do korzeni. Przybliżymy Wam historię pierwszych 8-bitowych komputerów, które zawitały pod strzechy zwykłych użytkowników. Była to prawdziwa informatyczna rewolucja: komputery przestały być atrakcjami które można było podziwiać w większych firmach, a stały się dostępne dla statystycznego Kowalskiego. W Polsce największą popularność zdobyły komputery trzech firm, a mianowicie Sinclair ZX Spectrum 48/+/128, Atari 800XL/65XE/130XE i Commodore 64/128 - w poniższym tekście pokrótce je przypomnimy, a także poradzimy, gdzie znaleźć oprogramowanie przydatne przy ich emulacji.

W owych czasach w domach można było napotkać nieliczne konsole telewizyjne, na których to zwykle można było pograć w jedną z licznych odmian Ponga. Tu i ówdzie istniały salony gier, gdzie można było wyszaleć się na automatach. Przyznam, że nałogowo odwiedzałem te swoiste szulernie, ulokowane zwykle w obskurnych budach bądź piwnicach i wydałem tam całkiem poważną sumę pieniędzy. Wizyty w owych przybytkach rozpusty skończyły się jak nożem uciął, gdy pewnego dnia stałem się szczęśliwym posiadaczem komputera Timex 2048 (był to portugalski klon ZX Spectrum 48). Stacje dysków były wówczas cudami techniki, które kosztowały tyle co sam komputer i gros użytkowników jako nośnika danych używał kaset magnetofonowych.

Samantha Fox Strip Poker na C64 - tak wyglądała ówczesna 'fotorealistyczna' grafika

Samantha Fox Strip Poker na C64 - tak wyglądała ówczesna 'fotorealistyczna' grafika

Delikatna i podatna na uszkodzenia taśma magnetofonowa niespecjalnie sprawdzała się w tej roli, czego rezultatem były niekończące się próby wczytania programu. Wizyta na ówczesnej giełdzie komputerowej była niezapomnianym przeżyciem. Pisk dziesiątków komputerów wczytujących programy tworzył kakofonię, która od razu stała się najsłodszą muzyką dla mych uszu. Jak wyglądało i co najważniejsze - jak brzmiało ładowanie programów zapisanych na taśmie magnetofonowej na przykładzie ZX Spectrum, można zaznajomić się klikając na ten link.

Wspaniałe wykorzystanie skromnych możliwości graficznych ZX Spectrum. Autor: Diver.

Wspaniałe wykorzystanie skromnych możliwości graficznych ZX Spectrum. Autor: Diver.

Komputery te służyły przede wszystkim jako domowe centra rozrywki, jednak wielu dzisiejszych fachowców to właśnie na nich stawiało pierwsze kroki w programowaniu, czy innych ambitnych zadaniach. Jednak w tym przypadku emulacja tych komputerków ma raczej na celu jedynie pogranie w produkcje z dawnych lat i obejrzenie sobie dem prezentujących ich możliwości. Zaręczam, że będziecie autentycznie zaskoczeni, gdy zobaczycie jak niesamowite rzeczy dało się na nich osiągnąć.

ZX Spectrum, czyli Gumiak, Spectrumna tudzież Speccy

Naszą podróż w przeszłość zaczniemy od ZX Spectrum 48, który to w kwietniu tego roku obchodził 25 urodziny. Został on wprowadzony na rynek przez Sincalir Research Ltd w roku 1982. Ta brytyjska firma elektroniczna została założona w roku 1961 przez Clive'a Sinclaira. Był on zapalonym wynalazcą, konstruktorem pierwszego na świecie kieszonkowego kalkulatora, znany był też z innych produktów jak miniaturowy telewizor, czy gadający zegarek.

ZX Spectrum wyposażony był w procesor Z80A o taktowaniu 3,5 Mhz, zgodnie z nazwą posiadał 48KB RAM i 16KB ROM z wbudowanym interpreterem Sinclair Basic. Za dźwięk odpowiadał jednokanałowy, jednobitowy układ, który dzięki wbudowanemu głośniczkowi, wydawał z siebie nieskomplikowane dźwięki. ZX Spectrum umożliwiał wyświetlanie grafiki w rozdzielczości 256 x 192 w 15 kolorach, z tym, że ekran podzielony był na bloki 8x8 pikseli, na których to można było wyświetlić jedynie 2 kolory równocześnie. Popularnym klonem Spectrum, był komputer Timex 2048/2068. Będący niemal lustrzanym odbiciem swego pierwowzoru, Timex umożliwiał także wykorzystanie rozdzielczości 512 x 192.

ZX Spectrum 48 - milowy krok informatyzacji, który przyniósł Clive'owi Sinclairowi tytuł szlachecki

ZX Spectrum 48 - milowy krok informatyzacji, który przyniósł Clive'owi Sinclairowi tytuł szlachecki


Zobacz również