Powrót do szkoły - tani i dobry sprzęt do nauki, laptop, komputer, a może tablet? Przeglądamy ofertę RTV Euro AGD

Wielkimi krokami zbliżamy się do rozpoczęcia roku szkolnego. Niezależnie czy mowa o lekcjach zdalnych, czy powrocie do murów szkoły - odpowiedni sprzęt do nauki to podstawa. Jak przygotować dziecko na nowe wyzwania? Co wybrać - laptop, komputer, a może tablet? Podpowiadamy.

Źródło: Unsplash/Compare Fibre

Powrót do szkoły - tani i dobry sprzęt do nauki

Trudno uwierzyć, że od skonstruowania pierwszego na świecie komputera mija w tym roku 77 lat. ENIAC stał się symbolem pewnej rewolucji, której jesteśmy świadkami po dziś dzień. Wówczas, daleko było do utożsamiania komputerów z codziennością - technologia rozwija się jednak w zastraszającym tempie. Od kilkunastu lat komputery stały się niemal niezbędnikiem w polskim domu, czego efektem jest wiele nowych możliwości. Zwłaszcza gdy mowa o edukacji - udowadnia to choćby sytuacja na świecie na przestrzeni 3 ostatnich lat. System nauki zdalnej miał wymowny wpływ na naukę naszych pociech, a jednocześnie był jedynym sposobem na jej kontynuację. Oczywiście warto mieć na uwadze, że takowy stan rzeczy był działaniem uwarunkowanym konkretnym czynnikiem - pandemią. Nie był to w pełni przemyślany, planowany mechanizm - tak, jak i działanie zdalnego systemu nauczania. Niemniej, jest to duża szansa, której wykorzystanie może przynieść wiele profitów.

Niezależnie od formy prowadzenia zajęć w nadchodzącym roku szkolnym, umożliwienie dziecku poszerzania horyzontów z umiejętnym wykorzystaniem technologii może zaowocować. Na jaki więc sprzęt postawić? Komputer stacjonarny, laptop, a może tablet? Czy istnieją tanie i dobre urządzenia mogące sprostać obecnym oczekiwaniom? Podpowiadamy, jak dokonać odpowiedniego wyboru!

Powrót do szkoły - tani i dobry sprzęt do nauki, laptop, komputer, a może tablet? Przeglądamy ofertę RTV Euro AGD

Źródło: Unsplash/Kelly Sikkema

Powrót do szkoły - komputer stacjonarny

Przybliżyliśmy już nieco historię pierwszego komputera, choć na stacjonarny odpowiednik w domowym zaciszu czekaliśmy do lat 80-tych XX wieku. Oczywiście wówczas było to niebagatelnym luksusem, a tendencja ta utrzymywała się nawet do początku XXI wieku. Następne dwie dekady wniosły niezliczone innowacje, a dostęp do sprzętu komputerowego nie wiąże się już z większymi przeszkodami.

Komputer stacjonarny posiada wiele zalet, a wśród nich m.in. możliwość większej modyfikacji podzespołów, elementów operacyjnych, a także nierzadko - lepsze osiągi i szybkość działania. Wpływa na to również sama budowa sprzętu, przyczyniając się do lepszego chłodzenia i wydajniejszej pracy. Zalecane są dla użytkowników o specyficznych oczekiwaniach wobec konkretnych działań lub funkcji. Ponadto, nawet wraz z upływem czasu - mogą znakomicie spełniać swoją funkcję.

Wybierając sprzęt do nauki dla dziecka, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim późniejsze użytkowanie oraz przeznaczenie. Zważając na konieczność stałego źródła prądu, komputer stacjonarny uniemożliwia wykorzystywanie poza domem. Tę formę urządzeń należy wybierać wyłącznie wówczas, gdy nie ma potrzeby podróżowania z komputerem, notatek w szkole lub zajęciach dodatkowych. Pamiętajmy, że edukacja to również grafika, wideo i nie tylko - zajęcia wymagające znacznie bardziej wysepcjalizowanych podzespołów. Warto wspomnieć, że wiele zmienia się w zakresie samej konstrukcji PC, niekoniecznie muszą być kojarzone z dużym, ciężkim sprzętem.

Komputer Actina AMD 4700S 16GB 512GB RX550

Komputer Actina AMD 4700S 16GB 512GB RX550
 • Procesor: AMD 4700S 3,6 GHz
 • Karta graficzna: AMD Radeon™ RX 550
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Pojemność dysku: 512 GB SSD
 • System operacyjny: bez systemu

Sprawdzam promocyjną cenę

Komputer Actina Intel® Core™ i5-10400F 16GB 500GB GTX1650

Komputer Actina Intel® Core™ i5-10400F 16GB 500GB GTX1650
 • Procesor: Intel® Core i5 10gen 10400F 2,9 - 4,3 GHz
 • Karta graficzna: NVIDIA® GeForce GTX™1650
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Pojemność dysku: 500 GB SSD
 • System operacyjny: bez systemu

Sprawdzam promocyjną cenę

Komputer MSI Nightblade MI3 7RB-087PL Intel® Core™ i5-7400 8GB 1TB + 16GB Intel Optane GTX1050Ti W10

Komputer MSI Nightblade MI3 7RB-087PL Intel® Core™ i5-7400 8GB 1TB + 16GB Intel Optane GTX1050Ti W10
 • Procesor: Intel® Core i5 7gen 7400 3,0 - 3,5 GHz
 • Karta graficzna: NVIDIA® GeForce GTX™1050 Ti
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Pojemność dysku: 1000 GB
 • System operacyjny: Windows 10 Home Edition

Sprawdzam promocyjną cenę

Powrót do szkoły - laptop

Powrót do szkoły - tani i dobry sprzęt do nauki, laptop, komputer, a może tablet? Przeglądamy ofertę RTV Euro AGD

Žródło: Unsplash/Christopher Gower

Laptopy wywołały nie lada zainteresowanie, ponieważ możliwość przemieszczania się ze sprzętem elektronicznym była wówczas czymś abstrakcyjnym. Warto wspomnieć, że pierwsze zaprojektowane urządzenia trudno nazwać kompaktowymi, ważyły nawet ponad 20 kilogramów. Ponadto, ich składana forma kształtowała się na przestrzeni lat. Przełomem okazał się być rok 1985, kiedy to do masowej produkcji trafił model Toshiba T1100 oraz T1200. Wielu producentów opracowywało swój sprzęt, aby móc nadążyć nad nowinkami technologicznymi, czego efektem stał się łatwiejszy dostęp do laptopów. Ich prawdziwa sława w Polsce rozpoczęła się niecałe 2 dekady temu, choć nadal był to niezwykły luksus.

Niezmiennie, urządzenie jest najczęściej wybieranym sprzętem do nauki oraz rozrywki. Odpowiada za to duża różnorodność względem klasyfikacji, parametrów, a tym samym ceny. W zależności od przeznaczenia i wymagań, producenci oferują setki ofert. Dlaczego jest to godna propozycja dla dziecka? Laptop może być użytkowany zarówno podczas odrabiania lekcji, jak i w szkole. Na rynku znajdują się laptopy o różnych przekątnych ekranu, co pozwala dopasować to do indywidualnych preferencji - z zachowaniem czytelności i możliwości pracy. Warto dodać, że jest to sprzęt na którym rzeczywiście jesteśmy w stanie wykonać wszelkie niezbędne czynności (w odróżnieniu od smartfona lub tabletu). Mogą być wykorzystywane także dla poszerzania możliwości w innych zajęciach - w tym grafice, muzyce i nie tylko. Marki szeregują laptopy również wobec kategorii (w tym m.in. gaming) - pozwala to dopasować wewnętrzne podzespoły do użyteczności. Wśród wad możemy wymienić m.in. wagę produktu, rozmiar.

Na ten moment, zakup takowego urządzenia wcale nie musi wiązać się z zaburzeniem domowego budżetu!

Laptop Dell Inspiron 3525-6518 15,6"

Laptop Dell Inspiron 3525-6518 15,6"
 • Ekran: 15,6 cala, 1920 x 1080 pikseli 120 Hz
 • Procesor: AMD Ryzen™ 5 5625U 2,3 - 4,3 GHz
 • Pamięć: 8 GB DDR4 3200 MHz RAM
 • Dysk: 512 GB SSD
 • Grafika: AMD Radeon™ Graphics
 • System operacyjny: Windows 11 Home Edition

Sprawdzam cenę

Laptop ASUS TUF Gaming A15 FA506IHRB-HN082 15,6''

Laptop ASUS TUF Gaming A15 FA506IHRB-HN082 15,6''
 • Ekran: 15,6 cala, 1920 x 1080 pikseli 144 Hz
 • Procesor: AMD Ryzen™ 5 4600H 3,0 - 4,0 GHz
 • Pamięć: 16 GB DDR4 3200 MHz RAM
 • Dysk: 512 GB SSD
 • Grafika: NVIDIA® GeForce GTX™ 1650 + AMD Radeon™ Graphics

Sprawdzam cenę

Laptop Apple MacBook Air M1 13,3"

Laptop Apple MacBook Air M1 13,3"
 • Ekran: 13,3 cala, 2560 x 1600 pikseli
 • Procesor: Apple M1 M1
 • Pamięć: 8 GB DDR4 RAM
 • Dysk: 256 GB SSD
 • Grafika: Apple M1 (7-rdzeni)
 • System operacyjny: macOS Big Sur lub nowszy

Sprawdzam cenę

Powrót do szkoły - tablet

Powrót do szkoły - tani i dobry sprzęt do nauki, laptop, komputer, a może tablet? Przeglądamy ofertę RTV Euro AGD

Źródło: stem.T4L

Skupiając się na technologicznych urządzeniach pomocnych w nauce, nie sposób zapomnieć o tabletach. Gdy na rynek wprowadzano pierwsze urządzenia, wywoływały niemałe zainteresowanie. Zamknięcie funkcjonalności i tak dużych możliwości w stosunkowo kompaktowym sprzęcie brzmiało imponująco. Na ten moment nie jest to już szokujące, ponieważ na rynku pojawiają się znacznie mniejsze urządzenia zdolne do wielofunkcyjności (w tym m.in. smartfony, smartwatche). Niemniej, nie są to produkty pozwalające na wiele działań, których wymaga nauka i edukacja.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tabletów, wraz z uwzględnieniem parametrów, rozmiarów oraz klasy. Warto wspomnieć tu m.in. o tabletach graficznych, o których przeczytasz więcej w naszym wpisie: RTV Euro AGD: tablet graficzny - jak wybrać odpowiedni sprzęt? Przegląd ofert. Główną zaletą, która przeważyła szalę ku popularności jest oczywiście synonim mobilności. Sprzęt pozwala na nielimitowany dostęp do danych, plików, pracę w wielu programach graficznych (dostosowanych do tabletów), a jednocześnie - może towarzyszyć nam niemal w każdym miejscu. Jest znakomitą alternatywą dla laptopów, które mimo wszystko są cięższe i większe. Brak fizycznej klawiatury oraz sterowanie i obsługa dotykowa jest wyrazem innowacji. Ponadto, pozwoliła na pozbycie się akcesoriów w postaci myszki lub touchpad'a. Zmieści się w plecaku, torbie podróżnej, a nawet uprzyjemni podróże. Ponadto, może świetnie sprawdzać się w roli czytnika e-booków.

Wbrew pozorom nie jest to sprzęt, który musi charakteryzować się gorszymi parametrami. Nierzadko, najnowsze modele przewyższają możliwości laptopów, a dzięki nowoczesnemu ekranowi - obraz jest wyjątkowo czytelny i nie zmusza do wytężania wzroku. Najczęściej w sprzedaży dostępne są modele od 7 do około 14,6 cali. Gdy mowa o nauce, jest to dość istotne. Jak wspominaliśmy, różnorodność modeli jest imponująca. Dzięki temu, tablet może okazać się również dobrym rozwiązaniem w przypadku ograniczonego budżetu uniemożliwiającego zakup laptopa. Spełni podstawowe potrzeby bez konieczności wydawania większych kwot. Jeśli ma spełniać więcej zadań lub obsługa uniemożliwia dokonywanie pewnych czynności, warto rozważyć laptopa lub komputer.

Tablet Lenovo TAB M10 FHD Plus (2nd gen.)

Tablet Lenovo TAB M10 FHD Plus (2nd gen.)
 • Ekran: 10,3 cala, IPS, 1920 x 1200 pikseli
 • System operacyjny: Android 10
 • Pamięć RAM i dysk: 4 GB RAM + dysk 64 GB
 • Procesor: MediaTek Helio P22T, 8-rdzeniowy
 • Pojemność baterii/akumulatora: 5000 mAh
 • Łączność bezprzewodowa: Bluetooth 5.0, WiFi 802.11 ac, modem 4G/LTE, Wi-Fi Direct

Sprawdzam cenę

Tablet Samsung Galaxy Tab A8 2021 64GB Wi-Fi SM-X200

Tablet Samsung Galaxy Tab A8 2021 64GB Wi-Fi SM-X200
 • Ekran: 10,5 cala, TFT, 1920 x 1200 pikseli
 • System operacyjny: Android 11
 • Pamięć RAM i dysk: 4 GB RAM + dysk 64 GB
 • Procesor: UniSOC T618 , 8-rdzeniowy
 • Pojemność baterii/akumulatora: 7040 mAh
 • Łączność bezprzewodowa: Bluetooth 5.0, Wi-Fi Direct, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac

Sprawdzam cenę

Tablet Apple iPad 2021 10.2" Wi-Fi 64GB

Tablet Apple iPad 2021 10.2" Wi-Fi 64GB
 • Ekran: 10,2 cala, Retina, 2160 x 1620 pikseli
 • System operacyjny: iPadOS 15
 • Pamięć RAM i dysk: RAM + dysk 64 GB
 • Procesor: Apple A13 Bionic, 6-rdzeniowy
 • Łączność bezprzewodowa: Bluetooth 4.2, WiFi 802.11 ac

Sprawdzam cenę

Niezależnie od tego na jaki sprzęt się zdecydujesz, należy zwracać uwagę na kilka istotnych parametrów. Wśród nich wyróżnia się m.in. pamięć RAM, procesor, dysk, pamięć wewnętrzna i zastosowany system. Gdy mowa o cechach fizycznych, naszej uwadze nie powinna umknąć matryca, wielkość ekranu, rodzaj wyświetlacza. Ważne, aby dobrany sprzęt spełniał nasze wymagania i oczekiwania oraz był funkcjonalny. Każdy ma inne preferencje, dlatego w tej kwestii najlepiej ustalić na czym zależy nam najbardziej i na tej podstawie dopasować konkretny model.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: