Powrót hakera

Kevin Mitnick, uważany za jednego z najgroźniejszych hakerów komputerowych, jest zasypywany ofertami pracy w firmach zajmujących się bezpieczeństwem sieciowym.

Pięć lat temu świat usłyszał o Kevinie Mitnicku - hakerze, którego działania spowodowały milionowe straty takich koncernów jak Motorola, Novell, Sun Microsystems. Wyrokiem amerykańskiego sądu został skazany za wiele przestępstw komputerowych i osadzony w więzieniu na 46 miesięcy. W styczniu bieżącego roku opuścił zakład karny. Nałożono na niego jednak zakaz korzystania z komputerów, telefonów komórkowych i wszelkich innych urządzeń umożliwiających dostęp do Internetu. Zakaz obejmował też podejmowanie jakiejkolwiek pracy związanej z technologiami informatycznymi.

Mitnick, którego wyczyny przyczyniły się do dużych strat finansowych amerykańskich przedsiębiorstw, przez wielu uważany jest nie za przestępcę, a za najwyższej klasy specjalistę. Jest wprost zasypywany ofertami pracy przez firmy zajmujące się konsultingiem w zakresie bezpieczeństwa sieciowego. Ostatnio amerykański sąd zapoznał się z napływającymi do byłego hakera propozycjami pracy i wyraził zgodę na przyjęcie przez niego niektórych ofert. Mitnick będzie mógł się teraz wypowiadać w programach telewizyjnych na temat bezpieczeństwa w sieci, pracować jako konsultant ds. technicznych, a także pisać - ale wyłącznie na tradycyjnej maszynie do pisania - artykuły do czasopism zajmujących się problematyką Internetu.


Zobacz również