Powrót króla

Kolejne dwie nagrywarki DVD z zapisem 16x na +/-R podbijają stawkę w szybkości nagrywania na innych typach nośników, a Plextor obejmuje prowadzenie w tabeli.

Długo oczekiwany nowy model napędu Plextora o symbolu PX-716A oraz unowocześniona nagrywarka LG, oznaczona jako GSA-4163B, nie szokują już wypalaniem z prędkością 16x na nośnikach +/-R - tę funkcjonalność wcześniej zaoferowali inni producenci. Nowinką jest natomiast przyspieszenie zapisu na nośnikach RW obu formatów: LG i Plextor umożliwiają nagrywanie płyt +RW z szybkością 8x, a LG dodatkowo pozwala osiągnąć 6x na -RW. Niestety, te rekordowe wartości są dostępne wyłącznie na odpowiednich płytach, których... jeszcze nie ma, więc nie mogliśmy sprawdzić faktycznej maksymalnej wydajności obu napędów na RW.

Zgodnie z obowiązującymi trendami, LG i Plextor zapisują dwuwarstwowe krążki +R z prędkością 4x. Plextor idzie jeszcze dalej, obiecując darmową aktualizację firmware`u, która wprowadzi absolutną nowość: obsługę płyt DL formatu "minus". Jednak podobnie jak w wypadku przyspieszonych RW, na nośniki tego typu przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Niebanalne funkcje, cięcia w oprogramowaniu

Oba napędy są pod pewnymi względami wyjątkowe. LG to jedyny napęd na rynku umożliwiający nagrywanie i odczytywanie płyt DVD-RAM, a Plextor wyposażony jest w aż 8 MB bufora i oryginalne funkcje, znane z wcześniejszych modeli, takie jak VariRec (ulepszony zapis audio), GigaRec (nagrywanie płyt CD znacznie ponad nominalną pojemność), SecuRec (szyfrowanie płyt hasłem) czy Q-Check (sprawdzanie jakości wypalonych nośników). PX-716A oferuje ponadto wymienne panele przednie - szary i czarny.

Pakiety LG i Plextora łączy to samo oprogramowanie nagrywające: NeroExpress 6. Napęd LG wyposażono ponadto w odtwarzacz PowerDVD 5 i narzędzie do edycji wideo PowerProducer Gold. Plextor natomiast trochę przesadził, oferując zestawy aplikacji aż 5 firm (Ahead, Cyberlink, Pinnacle, Sonic, Ulead), ale niemal wszystkie w 30-dniowej wersji próbnej. Jednym słowem, dużo niczego.

Niespodzianki w polu boju

Gdy LG i Plextora poddaliśmy ciężkiej próbie testów, niektóre wyniki okazały się zaskakujące. Dzięki agresywnej strategii zapisu nagrywarka LG ustanowiła rekord średniej szybkości wypalania +R zmierzonej w programie Nero CD/DVD Speed, wynoszącej aż 12,84x! Maksymalną prędkość napęd osiąga bowiem dużo wcześniej niż rywale i dlatego dłużej utrzymuje wartość 16x. Niestety, czas nagrywania płyty DVD+R w NeroExpress jest jednak dłuższy niż u rekordzisty BenQ DW1620. W wypadku formatu -R było już dużo gorzej, ponieważ żadna z dostępnych płyt 8x nie dała się zapisać z szybkością wyższą niż nominalna, więc nie poznaliśmy prawdziwego oblicza supernapędu LG.

Plextor zaś jak burza przeszedł niewygodne dla większości nagrywarek testy zapisu +/-RW, a ponadto rozpędzał się do 16x na płytach +/-R 8x sygnowanych własną marką. Fakt, że nie na każdym krążku uzyskiwał maksimum, ale gdy mu się to udawało, robił w wyjątkowo oryginalny sposób: od 14x nagle zwiększał obroty i podbijał krzywą CAV (patrz ilustracja). Mimo tych sztuczek, nie uzyskiwał jednak lepszych wyników od BenQ czy LG. Okazał się też wybredny pod względem nośników +R TDK i Verbatim certyfikowanych na 16x, ponieważ tylko te drugie pozwalały mu w pełni rozwinąć skrzydła.

Nowy Plextor, choć nie jest typem rekordzisty, to dzięki wysokiej wydajności w każdej konkurencji testowej i niestandardowym funkcjom ponownie zajął pozycję lidera rankingu nagrywarek DVD ze sporą przewagą do dotychczasowego zwycięzcy, modelu BenQ DW1620. Jest jednak drogi, najdroższy na rynku, więc plasujący się na trzeciej pozycji napęd LG może okazać się bardziej opłacalną inwestycją (zwłaszcza gdy za sprawą nośników -R 16x poprawią się wyniki testów GSA-4163B).

Plextor PX-716A Cena 650 zł

Więcej: http://www.alstor.com.pl

LG GSA-4163B Cena 389 zł

Więcej: http://www.lge.pl


Zobacz również