Powrót pioniera

Nagrywarki firmy LG straciły tytuł jedynych urządzeń obsługujących wszystkie formaty zapisywalnego DVD. Nowy napęd NEC także potrafi czytać i zapisywać DVD-RAM.

Spis treści

Nagrywarki firmy LG straciły tytuł jedynych urządzeń obsługujących wszystkie formaty zapisywalnego DVD. Nowy napęd NEC także potrafi czytać i zapisywać DVD-RAM.

Format DVD-RAM nie jest zbyt popularny w świecie komputerów. Mimo że przez długi czas był jedyną zapisywalną wersją DVD, jego niezgodność ze standardem (DVD Video i ROM) uniemożliwiała zdominowanie rynku. Gdyby nie fakt, że niewiele stacjonarnych, jak również komputerowych odtwarzaczy odczytywało DVD-RAM (dane na nośnikach organizowane są w zupełnie odmienny sposób niż w pozostałych wcieleniach DVD), format ten zapewne niepodzielnie panowałby do dziś, a "plusy" i "minusy" nie miałyby racji bytu.

DVD-RAM ma wiele zalet: umożliwia prawdziwie swobodny dostęp do danych (niemal jak na twardym dysku), dzięki czemu łatwo zapisywać i usuwać informacje w dowolnym miejscu płyty, ma wbudowane mechanizmy zarządzania defektami nośnika, dające wysoki stopień bezpieczeństwa danych, a ponadto krążki cechują się znacznie dłuższą trwałością - można je zapisywać wielokrotnie więcej razy niż w formatach ±RW. Jednak oprócz najpoważniejszej wady, jaką jest mała zgodność płyt z odtwarzaczami, minusami DVD-RAM są wysokie ceny nośników i wolny zapis danych - dzisiejsze maksimum wynosi tylko 5x. Pomimo powrotu tego formatu do łask za sprawą świetnych stacjonarnych nagrywarek DVD oraz kamer cyfrowych firmy Panasonic (dzięki nim DVD-RAM zdobył połowę udziału w rynkach USA i Japonii), w Polsce i Europie jest raczej dość egzotycznym wynalazkiem.

Nowy gracz

Początkowo dostępne były nagrywarki DVD-RAM firm Hitachi, Toshiba i Panasonic, lecz od dłuższego czasu jedynym producentem oferującym zapis krążków tego formatu jest LG, który w branży napędów optycznych połączył swe siły z Hitachi. Tym większym zaskoczeniem może być nowe urządzenie NEC o symbolu ND-4550A, ponieważ umożliwia pełną obsługę pionierskiego zapisywalnego DVD. I poza tym jednym, chociaż istotnym szczegółem, niczym nie różni się od swego poprzednika, modelu ND-3550A.

NEC ND-4550A

NEC ND-4550A

Szczęśliwym zrządzeniem losu, nagrywarka NEC pojawiła się jednocześnie z najnowszą propozycją LG SuperMulti GSA-4166B, która w stosunku do modelu GSA-4167B na pierwszy rzut oka także nie wprowadza żadnych zmian w parametrach - dodano jedynie obsługę technologii LightScribe pozwalającej na wypalanie tekstu i grafiki na lakierowanej stronie nośnika.

Pozornie identyczne parametry nominalne modeli 4166B i 4167B w testach okazały się jednak trochę rozbieżne. Wynika to z różnych metod zapisu płyt CD i DVD zastosowanych w obu napędach. W 4167B krążki CD zapisywane są metodą strefową (Z-CLV) z użyciem pięciu prędkości od 16 do 48x, podczas gdy w 4166B zdecydowano się na najczęściej stosowaną stałą prędkość kątową (CAV) 21-48x. W efekcie nowsza wersja nagrywarki uzyskuje wyższą średnią szybkość zapisu i wypala płyty w krótszym czasie. Odwrotnie rzecz się ma w zapisie DVD, który w modelu 4166B jest minimalnie wolniejszy - nagrywarka LG nieco wcześniej osiągała maksimum 16x i utrzymywała tę prędkość do końca nośnika. Różnice w czasie zapisu płyty DVD są jednak marginalne.

LG górą

LG SuperMulti GSA-4166B

LG SuperMulti GSA-4166B

Warto jednak porównać wydajność LG i NEC, bo są niemal identycznymi napędami - przynajmniej pod względem parametrów. Różni je tylko - a może aż - szybkość zapisu nośników dwuwarstwowych: 8x/6x w ND-4550A i 6x/4x w LG odpowiednio dla +R DL/-R DL.

Poza dwoma rodzajami operacji - kopiowaniem danych z płyt CD i DVD oraz zapisem płyt DL - napęd LG ma niewielką przewagę nad rywalem. Co więcej, GSA-4166B ustanowił dwa rekordy czasu: zapisu na CD z pliku obrazu i nagrywania krążka DVD-R. Przyznać jednak trzeba, że różnice są tak nieznaczne, że właściwie o zakupie któregoś z nich zadecydować może praktycznie tylko cena albo obsługa LightScribe. NEC jest dużo tańszy od rywala, lecz sprzedawany tylko w wersji OEM, czyli bez oprogramowania i kabli. Jeśli nie ma to dla ciebie znaczenia i nie zależy ci na LightScribe albo kilkudziesięciu sekundach zyskanych podczas wypalania płyt, NEC będzie lepszym wyborem - bo tańszym.

Informacje

LG SuperMulti GSA-4166B

LG, tel. 022 6061450

http://www.lge.pl

Cena 230 zł

NEC ND-4550A

Incom tel. 071 3588000

http://www.incom.pl

Cena 180 zł