Powrót samodestrukcyjnych DVD

Amerykańska sieć sklepów Staples zamierza w najbliższych tygodniach wprowadzić do oferty jednorazowe, samodestrukcyjne płyty DVD z filmami. Producentem nośników będzie firma Flexplay, która kilka lat temu stworzyła takie krążki i która od tej pory co pewien czas próbuje wprowadzić je na rynek. Na razie bez większego efektu...

Płyty z filmami produkowane przez Flexplay mają być alternatywą dla oferty wypożyczalni filmów - dzięki temu, że płyta będzie sama się niszczyła, klient nie będzie musiał jechać do wypożyczalni żeby ją zwrócić. Nośniki są kompatybilne ze wszystkimi standardowymi odtwarzaczami DVD - jednak po wyjęciu ich ze specjalnego opakowania rozpoczyna się reakcja tlenu (zawartego w powietrzu) z substancją chemiczną umieszczoną na powierzchni płyty. 48 godzin po rozpakowaniu krążka jego odtworzenie staje się niemożliwe (ponieważ z powodu postępującego uszkodzenia powierzchni laser nie jest w stanie odczytać danych). Producent zapewnia też, że zamknięta płyta (przed pierwszym otwarciem) może być przechowywana co najmniej 12 miesięcy.

Wiadomo już, że płyty sprzedawane przez Staples kosztować będą ok. 5 USD - w pierwszych dniach ich dostępności na krążkach dystrybuowane będą m.in. filmy "Aż poleje się krew" oraz "Złoty kompas".

Przedstawiciele Flexplay podkreślają, że ich produkt jest w 100% przetwarzalny - firma nawiązała zresztą współpracę z przedsiębiorstwami zajmującymi się recyklingiem odpadów (jej celem jest zagwarantowanie, że maksymalna liczba płyt zostanie ponownie wykorzystana po użyciu przez klienta).

Warto przypomnieć, że jest to kolejna już próba wprowadzenia nośników Flexplay na rynek - firma pierwszą wersję swojego produktu zaprezentowała pod koniec 2002 r. (pisaliśmy o tym w tekście "Parujące dyski").