Powstaje SyncML

Psion, brytyjski producent naręcznych komputerów, poinformował o rozpoczęciu prac, mających na celu ustanowienie nowego, powszechnego standardu wymiany cyfrowych informacji między urządzeniami przenośnymi.

Psion, brytyjski producent naręcznych komputerów, poinformował o rozpoczęciu prac, mających na celu ustanowienie nowego standardu wymiany cyfrowych informacji między przenośnymi urządzeniami elektronicznymi. Do udziału w przedsięwzięciu zostali zaproszeni wszyscy wielcy gracze rynkowi - IBM, Lotus, Nokia, Motorola, Palm i Starfish Software. Zabrakło jednak Microsoftu, co nie wyklucza, że w przyszłości nowy standard nie znajdzie zastosowania w systemach Windows. Rzecznik Psiona powiedział: "Kreujemy standard otwarty. Każdy może się przyłączyć. Ale jeżeli ktoś stworzy standard konkurencyjny do naszego, to nie zapraszamy go do naszego grona. My uważamy, że to XML jest przyszłością Web". Microsoft promuje swój system Windows CE, konkurencyjny wobec systemu EPOC produkowanego przez Psiona.

Nowy system wymiany informacji, nazwany SyncML, będzie oparty na poszerzonym języku HTML, czyli XML (eXtensible Markup Language), stosowanym do zapisu wyglądu stron WWW. Pomysł ma bowiem na celu ułatwienie dostępu do Internetu dla wszystkich komputerów: od przenośnych, po serwery korporacyjne. Ma zapewnić wymianę e-maili, kalendarzy, zadań do wykonania, informacji kontraktowych i innych danych biznesowych. Dotychczasowe sposoby synchronizacja danych były uznawane za niedoskonałe i niekompleksowe - nie tylko często wymagały stosowania niestandardowych rozwiązań, ale umożliwiały wymianę tylko wybranego typu informacji.