Powstaje kolejny klon Maka - tym razem notebook

Florydzka spółka Psystar, znana z produkcji i sprzedaży komputerów stacjonarnych z preinstalowanym systemem operacyjnym Mac OS X, przymierza się do rozpoczęcia dystrybucji przenośnego peceta, również pracującego pod kontrolą systemu Apple.

Prace nad notebookiem trwają, ale wciąż nie wiadomo, kiedy nastąpi jego ewentualna premiera rynkowa. Stworzenie modelu notebooka jest też trudniejsze od budowy desktopa - pokaźny udział w rynku komputerów stacjonarnych mają "składaki", konfiguracje kompletowane albo przez samych użytkowników albo przez małe, lokalne salony komputerowe. Notebook to skończona konstrukcja, wyprodukowana przez wyspecjalizowane spółki (tzw. "system builderów), a rozpowszechniona pod marką klienta. Psystar nie informuje na razie, jak zamierza obejść te trudności (w grę wchodzi albo umowa z system builderem albo samodzielne składanie notebooków).

Jak pamiętamy, Psystar zasłynął sprzedażą stacjonarnych maszyn z zainstalowanymi kopiami systemu operacyjnego Mac OS X. Tymczasem licencja tego systemu jasno stwierdza, że Mac OS X nie może być instalowany na komputerach innych niż Maki, wyprodukowane przez Apple. Poprzez zainstalowanie np. "Tygrysa" czy "Leoparda" (nazwy kodowe ostatnich wydań systemu) użytkownik wyraża zgodę na nieumieszczanie OS-a na komputerze wyprodukowanym przez inną firmę i nieumożliwianie tego innym.

Na początku lipca br. koncern Apple złożył przeciw Psystar pozew, domagając się m.in. sądowego zakazu dalszej sprzedaży takich konfiguracji, wycofania komputerów już sprzedanych oraz przekazania mu wszystkich zysków, jakie odniósł pozwany w związku ze sprzedażą tych maszyn. Komputery z nielegalnym Leopardem początkowo figurowały w ofercie Psystar pod nazwą "OpenMac", ale wkrótce przemianowano je na "OpenComputer". Psystar sprzedawał je po bardzo atrakcyjnych cenach. Ich konfiguracja obejmowała m. in. 2,2-gigahercowy procesor Intel Core 2 Duo, 2 GB pamięci DDR2 667, 250-gigabajtowy dysk twardy, napęd DVD, zintegrowany układ graficzny GMA 950 oraz emulator EFI V8 pozwalający na instalację Mac OS X. Na wysuwane przez koncern Steve'a Jobsa zarzuty o łamanie licencji EULA Psystar odpowiedział oskarżeniem Apple o działania monopolistyczne.

Jak to się dalej potoczy?

Psystar po raz kolejny gra na nosie Apple, co może tylko zaostrzyć spór pomiędzy obiema spółkami, który już kilka miesięcy temu zdążył przenieść się na salę sądową.

Istotną kwestię stanowi problem podzespołów, jakie w notebookach Psystar zostaną zastosowane - chodzi zwłaszcza o karty graficzne. Jeśli w wypadku chipsetów zintegrowanych będą to układy inne niż najnowsze GeForce'y 9400M, np. intelowskie GMA X3100 - występujące w poprzedniej generacji MacBooków - Psystarowi będzie ciężko dogonić Apple. Nie jest zresztą jasne, z którym modelem maszyn Apple (MacBook, MB Pro, MB Air) Psystar zamierza konkurować.

To wszystko sprawia, że można też zastanawiać się, czy klon dorówna oryginałowi - nowe MacBooki są nie tylko ładniejsze, ale i szybsze od poprzedników.

Paradoksalnie - klony Psystara pod pewnym wzglądem wyprzedziły oryginały. Spółka z Florydy oferuje już bowiem swoje komputery stacjonarne z napędami Blu-ray, których nie spotkamy na razie w żadnym z Maków. Nie wiadomo, czy w ogóle kiedykolwiek tam trafią - Steve Jobs uważa, że umieszczenie napędów BD w komputerach Apple nie byłoby dobre ani dla klientów, ani dla producentów.


Zobacz również