Powstaje najmocniejszy superkomputer w Polsce

Maszyna wspierać będzie pracę Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Projekt o wartości niecałych 98 milionów złotych pozwoli Polsce wskoczyć do pierwszej sześćdziesiątki listy TOP 500.

Powstaje najmocniejszy superkomputer w Polsce

Powstaje najmocniejszy superkomputer w Polsce

Naukowcy twierdzą, że nie zależy im na braniu udziału w światowym wyścigu na superkomputery. Tym niemniej, osiągi maszyny, która zostanie skonstruowana w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku, są imponujące.

Nowy polski superkomputer będzie miał łączną moc obliczeniową rzędu 500 TFLOPS, co przedstawiciele NCBJ porównali z mocą obliczeniową dwudziestu tysięcy komputerów osobistych. Maszyna pozwoli Polakom znaleźć się w pierwszej sześćdziesiątce komputerów wymienionych na liście TOP 500. Jednocześnie będzie to najmocniejszy superkomputer działający na potrzeby instytucji publicznych.

Zobacz również:

  • Airbnb zobowiązuje się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do 2030 r.
  • Better Call Saul, sezon 6 - kiedy nowe odcinki na Netflix?

Maszyna ma docelowo posiadać 20 tysięcy rdzeni obliczeniowych, sto terabajtów pamięci RAM i trzy tysiące terabajtów przestrzeni dyskowej. Budowa superkomputera ma się zakończyć do roku 2015.

Pieniądze potrzebne na zbudowanie superkomputera pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z dotacji celowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Postępowanie mające doprowadzić do powstania głównej części struktury obliczeniowej już się rozpoczęło.

<iframe width="620" height="349" src="http://www.youtube.com/embed/fidES58Y_yg?feature=oembed" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>