Powstaje największa baza biometryczna na świecie

FBI (Federalne Biuro Śledcze, USA) podejmuje prace nad stworzeniem największej na świecie komputerowej, biometrycznej bazy danych. Projekt o wartości ok. 1 mld USD pozwoli identyfikować osoby wjeżdżające na terytorium Stanów Zjednoczonych i kontrolować skutecznie cały ruch graniczny.

Agencja zaczęła już gromadzić informacje (takie jak cyfrowe zdjęcia twarzy, odciski palców czy wzory dłoni) niezbędne do zbudowanie takiej bazy. Agencja zamierza podpisać w styczniu 2008 r. 10-letni kontrakt z jedną z firm, która będzie sprawować pieczę nad bazą danych, zarządzać nią i dalej rozwijać.

System o nazwie Next Generation Identification (NGI) ma służyć łatwemu rozpoznawaniu osób łamiących prawo. Z danych gromadzonych przez FBI będą mogły korzystać również przedsiębiorstwa chcące sprawdzić, czy osoby ubiegające się o pracę nie popełniły w przeszłości jakiegoś przestępstwa. Wiadomo już, że centrum danych (w którym zostaną zainstalowane potężne komputery zawiadujące zebranymi informacjami i przetwarzające je) będzie zlokalizowane w mieście Clarksburg (stan Wirginia Zachodnia).