Powstaje technologia, dzięki której komputer może się przemienić w inne urządzenie

Amerykańscy naukowcy opracowali nanomateriał, dzięki któremu urządzenie elektroniczne będzie w stanie przemienić się w inne urządzenie elektroniczne.

Rewolucyjny nanomateriał został opracowany w laboratoriach Northwest University. Patrząc na jego możliwości nietrudno o skojarzenie z naszymi mechanicznymi kosmicznymi przyjaciółmi, czyli Transformerami.

Nowa technologia umożliwić ma np. przekierowanie połączeń układu SoC (system-on-chip) tak aby zaczął on spełniać inną funkcję lub przekonfigurowanie ciasno upakowanych komponentów wewnątrz urządzenia.

Zobacz również:

  • Dziurawe Safari w sprzęcie Apple. Uważaj bo Twoje konto Google może trafić do sieci!

"Rozwój tej technologii może prowadzić do skonstruowania komputera, który będzie w stanie przekonfigurować swoje wewnętrzne połączenia, aby na podstawie zmieniających się potrzeb stać się zupełnie innym urządzeniem" - zapowiadają pracujący nad projektem naukowcy z Northwest University

"Jednym z najistotniejszych elementów jest skonstruowanie obwodów, które będą w stanie przekonfigurować swoje połączenia z różnymi elektronicznymi komponentami. Ostatecznym celem będzie natomiast skonstruowanie przełączników stanowiących pojedyncze nanojony, co pozwoliłoby uzyskać znacznie większą gęstość elementów, które można umieścić na chipie" - powiedział z kolei Bartosz Grzybowski, zaangażowany w projekt profesor inżynierii chemicznej i biologicznej.

Co więcej, dzięki odwracalnej naturze nowego materiału możliwe byłoby, aby komputer przekierowywał i dostosowywał swoje układy do wykonywania zadań, które są w danym momencie wymagane.

Prąd i modulacja polem elektrycznym

Naukowcy opisali w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature w jaki sposób prąd elektryczny przechodząc przez specjalną powłokę złotych nanocząstek może zmienić funkcję urządzenia poprzez zmianę połączeń pomiędzy komponentami.

“Nasza nowa sterująca technologia pozwala [urządzeniu - red.] na skierowanie bezpośredniego przepływu prądu przez kawałek ciągłego materiału. Podobnie jak przy zmianie kierunku rzeki, strumieniami elektronów można sterować w różnych kierunkach. Co więcej, możliwe nawet jest stworzenie wielu strumieni płynących w tym samym czasie w przeciwnych kierunkach" - tłumaczy Grzybowski.

Poprzez manipulację polem elektrycznym wewnątrz komponentów przepływ prądu może być przekonfigurowany, modulowany, blokowany lub nawet odbijany. Dzięki temu możliwe jest "zaprogramowanie" strumienia w taki sposób, aby przechodził jedynie w wybranych rejonach materiału.

Naukowcy przyznają, że stworzyli już z nowego hybrydowego materiału wstępne komponenty elektroniczne. Niestety obecnie nie są jednak w stanie określić, kiedy ich technologia mogłaby zagościć np. w laptopach.