Powstanie 1-petaflopowy superkomputer

Cray, znany producent superkomputerów, poinformował, że firma otrzymała zamówienie na zbudowanie pierwszego na świecie komputera o wydajności 1 petaflopa. Maszyna o nazwie kodowej "Baker" powstanie na zamówienie Oak Ridge National Laboratory, należącego do amerykańskiego Departamentu Energii. Superkomputer, który ma być gotowy w 2008 roku posłuży do badań nad nowymi materiałami, produkcją energii oraz poszerzy naszą wiedzę z dziedziny fizyki jądrowej i biologii. Będą mogły korzystać z niego również zewnętrzne firmy i instytucje, takie jak Boeing, DreamWorks czy Uniwersytet Harvarda.

"To wielki dzień dla Craya" - powiedział prezes firmy Peter Ungaro. "Superkomputery Craya jako pierwsze w historii osiągnęły wydajność gigaflopa w 1989 roku i jako pierwsze przekroczyły barierę jednego teraflopa w 1998 roku".

Dokładna konfiguracja "Bakera" nie jest jeszcze znana. Będzie ona zależała od współczynnika TDP (thermal design power) procesorów Opteron, które zostaną wykorzystane do jego zbudowania. Na razie wiadomo, że procesorów tych będą 24 tysiące. Cray zastosuje dwurdzeniowe układy, a superkomputer wykorzysta architekturę SMP (symmetric multiprocessing - przetwarzanie symetryczne), w której Opterony będą łączone w węzły po cztery układy za pomocą szyny HyperTransport. Te z kolei mają komunikować się ze sobą dzięki opracowanemu przez Craya systemowi SeaStar 3D.

Całość będzie pracowała pod kontrolą systemu Linux, który zostanie jednak tak zmodyfikowany, by z komunikacji pomiędzy procesorami wyeliminować wszelkie nadmiarowe informacje, pozostawiając jak najwięcej mocy obliczeniowej i przepustowości łączy dla obrabianych danych. Głównymi językami programowania wykorzystywanymi przez superkomputer będą, jak to zwykle ma miejsce w aplikacjach naukowych, Fortran oraz C.

Cray poinformował, że zbudowanie "Bakera" jest częścią wartej 200 milionów dolarów umowy, które opiewa również na rozbudowanie istniejącego w Oak Ridge systemu Cray XT3 do wydajności 250 teraflopów.

Obecnie najbardziej wydajnym superkomputerem na świecie jest BlueGene/L IBM-a, który wykonuje 367 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę, czyli około jedną trzecią petaflopa.