Powstanie przenośne urządzenie do badania DNA?

Unia Europejska finansuje badania naukowe mające na celu stworzenie przenośnego urządzenia do testowania DNA. Plusami takiego rozwiązania mają być niższe koszty, szybkość oraz mniejsza ilość błędów jakie pojawiają się przy transporcie próbek.

Jak donosi "The Medical News Today" naukowcy pracują nad przenośnym urządzeniem, które w przyszłości będzie przeprowadzać analizę kodu genetycznego. SMART-BIOMEMS, bo tak nazywać ma się ten wynalazek, sponsorowany jest przez Unię Europejską.

Obsługa urządzenia ma być niezwykle prosta. Próbka, jaka ma zostać poddana analizie umieszczana jest na specjalnej płytce. SMART-BIOMEMS bada ją i wysyła odpowiednie dane do komputera wyposażonego w odpowiednie oprogramowanie. To PC wykonuje wszystkie niezbędne przekształcenia wyników, aby te stały się czytelne dla naukowców. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność transportowania próbek do analizy. Jest to, zdaniem badaczy, źródło wielu błędów w wynikach.

Gianluca Vezzani, koordynator projektu, twierdzi że nowe urządzenie ma być stosunkowo niedrogie oraz proste w obsłudze. Dodatkowym plusem SMART-BIOMEMS są niewielkie rozmiary, co powoduje że można go bez problemu przenosić pomiędzy laboratoriami.

Póki co, prototyp obsługuje jedynie oprogramowanie służące do wykrywania chorób nowotworowych.