Powstanie publiczna platforma aukcyjna

Wkrótce ruszy pierwszy bezpłatny portal do przeprowadzania elektronicznych aukcji i licytacji. Dzięki niemu samorządy będą mogły kupować różne towary i usługi. Ma to pozwolić na zaoszczędzenie milionów złotych, które pochodzą z publicznych pieniędzy.

Według informacji Gazety Prawnej, publiczna platforma przetargowa ma wystartować jeszcze w tym miesiącu. W chwili obecnej trwają jej ostatnie testy, które przeprowadza Urząd Zamówień Publicznych. Kupowane w ten sposób usługi mają być tańsze o 20-30% od tych zamawianych w tradycyjny sposób. Zagwarantuje to również ich przejrzystość.

Jak jest teraz?

Do tej pory wszystkie elektroniczne przetargi możliwe były do przeprowadzenia tylko z wykorzystaniem komercyjnych platform, zniechęcało to administrację publiczną do korzystania z nich. Państwowa platforma będzie udostępniana samorządom w pełni bezpłatnie. Nowością będzie również brak konieczności korzystania przy tego rodzaju zamówieniach z podpisu elektronicznego - taki zapis został wykreślony z ustawy 24. października.

Czy to się uda?

Jeśli nowa platforma zamówień publicznych będzie wystarczająco prosta i całkowicie bezpłatna, to ma ona szansę na rozpowszechnienie się wśród urzędników administracji publicznej. W przeciwnym razie jej wprowadzenie nic nie zmieni.