Powszechna opłata audiowizualna już pewna. Być może z rachunkiem za prąd

Ministerstwo Kultury poinformowało o zakończeniu prac nad założeniami nowej ustawy medialnej. Zakłada ona przede wszystkim likwidację abonamentu i wprowadzenie powszechnej, jak podatek opłaty audiowizualnej.

Powszechna opłata audiowizualna już pewna. Być może z rachunkiem za prąd

Abonament RTV to rozwiązanie mocno kontrowersyjne, które ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, z tym jednak zastrzeżeniem, że tych drugich jest znacznie więcej. W ostatnich kilkunastu miesiącach na ludzi, którzy zrezygnowali z płacenia abonamentu (część z nich, zazwyczaj emerytów, zrobiła to, gdyż zaufała obietnicom Donalda Tuska) padł blady strach, gdyż zaczęły do nich przychodzić pisma z żądaniem uregulowania zaległej zapłaty (z odsetkami) za ostatnie pięć lat, czyli całkiem pokaźnej kwoty ok. 1500 złotych.

Z czasem okazało się, że ściągalność zaległości jest naprawdę wysoka, natomiast wpływy za abonament były w 2012 roku aż o 60 mln zł wyższe, niż wynikało to z prognoz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Tendencja ta utrzymała się również w obecnym roku: przez pierwsze trzy miesiące wpływy były aż o 58 milionów złotych wyższe niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

Czy jednak oznacza to, że korzystające z tych pieniędzy podmioty (telewizja, radio) mogą spać spokojnie? Nie, ponieważ środków jest wciąż za mało i dodatkowo mamy do czynienia z następującymi niekorzystnymi zjawiskami (dane za pierwsze dwa miesiące tego roku):

- liczba gospodarstw domowych mających zarejestrowany odbiornik RTV zmniejszyła się o 100 tysięcy

- liczba firm i gospodarstw domowych płacących regularnie abonament spadła o blisko 100 tysięcy

- o 92 tysiące wzrosła liczba osób zalegających z opłatami

- wzrosła liczba gospodarstw zwolnionych z płacenia abonamentu

Nadchodzi opłata audiowizualna

Sytuacja ta spowodowała, że KRRiT uznała jakiś czas temu, iż potrzebne jest stworzenie nowego powszechnego systemu finansowania mediów publicznych. Zająć się tym miało Ministerstwo Kultury, które zapowiedziało opracowanie rozwiązania zgodnego z następującymi założeniami:

- nowa opłata (od dawna mówi się o tzw. opłacie audiowizualnej) ma być niska, ale jednocześnie powszechna

- nie może być podwójnego opodatkowania

- należy chronić osoby w najtrudniejszej sytuacji materialnej

- należy wypracować rozwiązanie, które nie będzie nadmiernie obciążało takich podmiotów, jak np. hotele

- zapisy projektu muszą być w zgodzie w prawem unijnym regulującym zasady pomocy publicznej

Założenia nowej ustawy gotowe

Jak się właśnie dowiadujemy, prawie zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Bogdana Zdrojewskiego (prawie, czyli z miesięcznym poślizgiem) założenia nowej ustawy zostały złożone na ręce sejmowych ekspertów, którzy mają dokładnie je do końca wakacji "prześwietlić".

Co nas czeka?

Wiemy już, że podstawowe założenia nowej ustawy są następujące:

- wprowadzona zostanie tzw. opłata audiowizualna (jedna za odbieranie telewizji i radia)

- zniesiony zostanie obowiązek rejestrowania odbiorników radiowych i telewizyjnych (oznacza to więc, że nieważne będzie, ile ich mamy)

Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia, w jaki sposób każde gospodarstwo domowe miałoby regulować swoje należności. Do rozstrzygnięcia pozostaje więc jeszcze, które z poniższych rozwiązań jest lepsze (przede wszystkim musi być zgodne z prawem):

- opłata audiowizualna ściągana według bazy adresów pocztowych gospodarstw domowych

- opłata audiowizualna dołączana do rachunku za prąd

Ile nas to będzie kosztować?

Niestety obecnie nie wiadomo, o jakiej konkretnie kwocie możemy mówić. Jan Dworak, przewodniczący KRRiT, potwierdził jednak wcześniejsze założenia w tym zakresie stwierdzając, że "opłata audiowizualna mogłaby być zdecydowanie niższa od obecnie obowiązującej kwoty abonamentu".

Kiedy

Po niezbędnym procesie "prześwietlania" przygotowany zostanie projekt całej ustawy, którego możemy oczekiwać najwcześniej we wrześniu. Droga do wprowadzenia jej zapisów w życie może być jednak jeszcze bardzo długa. Dworak obawia się, że są małe szanse na dokonanie tego z początkiem 2015 roku.