Powtórka z Czernobyla?

Przedstawiciele firmy Panda Software poinformowali o wykryciu nowej mutacji wyjątkowo niebezpiecznego wirusa W95.CIH10XX - potocznie zwanego Czernobylem. "Insekt", podobnie jak oryginalny CIH, może nawet uszkodzić płytę główną.

Panda uspokaja, że na razie nie ma powodów do niepokoju - w Internecie zauważono zaledwie kilka kopii nowego wirusa i jest mało prawdopodobne, że będzie się on gwałtownie rozprzestrzeniał. Z analiz kodu nowego CIHa wynika, że wirus uaktywnia się drugiego dnia każdego miesiąca. "Insekt" infekuje komputery pracujące pod kontrolą systemów Windows 95/98/Me.

Oryginalny Czernobyl, wykryty na początku 1998 r. uaktywnia się 26 kwietnia - w rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czernobylu na Ukrainie. Wirus potrafi zniszczyć wtedy wszystkie dane z dysków twardych, a nawet uszkodzić płytę główną.

Zobacz również:

  • 5 sposobów na ochronę prywatności w sieci, których nie znasz
  • Microsoft ostrzega: robak Raspberry Robin infekuje sieci Windows

Najlepszym sposobem na ustrzeżenie się CIHa jest korzystanie z uaktualnionego programu antywirusowego oraz zachowanie zdrowego rozsądku w kontakcie z wiadomościami pocztowymi niewiadomego pochodzenia (czyli przede wszystkim sprawdzanie "antywirusem" podejrzanych załączników).