Powtórka z rozrywki

W zeszłym miesiącu porównywaliśmy mobilne platformy AMD i Intela w laptopach Aristo Vision. Tym razem królikami doświadczalnymi będą niemal identyczne komputery MSI z najtańszej grupy cenowej.


W zeszłym miesiącu porównywaliśmy mobilne platformy AMD i Intela w laptopach Aristo Vision. Tym razem królikami doświadczalnymi będą niemal identyczne komputery MSI z najtańszej grupy cenowej.

Powtórka z rozrywki

Procesor AMD Turion 64 X2 TL-52 1,6 GHz ,

Pamięć 512 MB DDR2 533 ,

Grafika NVIDIA GeForce Go 6100 128 MB ,

Waga 2,6 kg

Wnioski z testu notebooków Aristo nie były zbyt budujące dla fanów AMD. O ile mniejszą wydajność maszyny z Turionem 64 X2 dało się wytłumaczyć dużo niższą częstotliwością zegara (1,6 GHz kontra 2 GHz w modelu z Core 2 Duo), znacznie mniejszą pamięcią cache (512 kB zamiast 4 MB) i starszą konstrukcją CPU, to już czas pracy na baterii nie pozostawiał złudzeń: szybszy układ Intela cechował się takim samym poborem mocy.

Para, którą teraz stawiamy na ringu, o wiele lepiej nadaje się do porównań możliwości procesorów. Są to tanie modele MSI z najsłabszymi (1,6 GHz) dwurdzeniowymi CPU Intela i AMD: M662 z Core Duo T2050 oraz M670 z Tu-rionem 64 X2 ML-52. Zgadza się nie tylko generacja układów, lecz także ich taktowanie. Jedynie pamięć cache wciąż jest większa w Intelu - ale już tylko dwukrotnie.

Drobne niuanse

Powtórka z rozrywki

Procesor Intel Core Duo T2050 1,6 GHz ,

Pamięć 512 MB DDR2 533 ,

Grafika NVIDIA GeForce Go 6100 128 MB ,

Waga 2,6 kg

Zastosowany procesor wraz z chipse-tem to najważniejsza, choć nie jedyna różnica w specyfikacjach obu komputerów. Na pierwszy rzut oka wydają się one identyczne - te same wymiary, waga, panoramiczny ekran 15,4-calowy 1280x800, pamięć 512 MB DDR2-533, twardy dysk SATA 100 GB 5400 obr./min, układ graficzny NVIDIA GeForce Go 6100 ze 128 MB pamięci, szybka nagrywarka DVD Multi czy zestaw gniazd. Jednak po dokładniejszej analizie okazuje się, że rozwiązanie Intela oferuje sieć LAN 1 Gb/s zamiast standardowych 100 Mb/s w modelu z AMD. Podobnie rzecz się ma z siecią bezprzewodową, która w M662 zgodna jest z Wi-Fi a/b/g, natomiast w M670 - tylko z b/g. Na szczęście dla większości użytkowników te niuanse nie mają większego znaczenia, ponieważ zarówno LAN 1 Gb/s, jak i Wi-Fi 802.11 a nie są rozpowszechnione w sieciach domowych.

Oba komputery MSI cechują się wydzieloną, pełną klawiaturą numeryczną, co jest rzadkością w modelach z 15-ca-lowym ekranem. Wygodę korzystania z dodatkowych klawiszy może jednak niektórym popsuć banalny mankament: zmniejszony prawy [Shift]. Ma on wielkość standardowych klawiszy z literami, a tuż obok niego umieszczono klawisz kursora. Dla osób używających prawego [Shift] pisanie na takiej klawiaturze będzie irytujące.

Coś za coś

Powtórka z rozrywki

Ocena MSI M662

Powtórka z rozrywki

Ocena MSI M670

Skoro różnice w parametrach obu MSI są tak niewielkie, za to w cenie - owszem (w stosunku do wartości sprzętu), samoistnie narzuca się pytanie o sensowność inwestycji w droższy model oparty na Intelu. Odpowiedź na nie przynoszą wyniki testów wydajności. Identyczne taktowanie procesorów i te same podzespoły bazowe powinny dać zbliżone wyniki testów. Tymczasem PCMark05 wykazuje wyższość M670 za sprawą lepszej wydajności wszystkich komponentów - z wyjątkiem samego CPU. Tę ciekawą sytuację komplikują wyniki pozostałych bench-marków. MSI z AMD faktycznie wypada lepiej w testach 3DMark, Sandra2007 potwierdza wyższą przepustowość jego pamięci i nawet daje lepsze noty CPU, a testy programami Cinebench, WinRAR czy Panorama Factory dają niewielką przewagę temu modelowi. Lecz MobileMark2005 wręcz miażdży bezlitośnie M670, oceniając jego wydajność na... nieco ponad połowę możliwości M662. Co więcej, czas pracy na baterii okazuje się być przy tym krótszy o pół godziny niż u rywala. Wygląda na to, że platforma AMD traci urok w momencie przejścia na zasilanie akumulatorowe -spada wydajność, dając w zamian gorszą energooszczędność.

Summa summarum, gdy wybierasz między Core Duo a Turionem 64 X2, de facto stajesz przed dylematem: biurko albo podróż. Za rozwiązanie AMD zapłacisz wyraźnie mniej i otrzymasz zbliżoną (lub nieco lepszą) wydajność na zasilaniu sieciowym. Ale gdy tylko odłączysz zasilacz, pożałujesz swej oszczędności w wydatkach.