Pożegnajcie Flash Professional. Przywitajcie Animate CC

Firma Adobe zapowiedziała, że w styczniu narzędzie Flash Professional zmieni nazwę na Animate CC. Za zmianą nazwy kryć się jednak ma także znacząca aktualizacja zapewniająca dostęp do nowych funkcji.

Firma Adobe poinformowała, że przeznaczony do tworzenia różnych animacji internetowych Flash Professional CC wraz z następnym wydaniem, które pojawić ma się w styczniu 2016 roku, zmieni nazwę na Animate CC. Dzięki temu ruchowi podkreślona ma być pozycja aplikacji jako nowoczesnego narzędzia, po które często sięgają deweloperzy chcący stworzyć rozbudowane i atrakcyjne wizualnie aplikacje. Wedle deklaracji Adobe już teraz jedna trzecia wszystkich treści tworzonych we Flash Professional wspiera HTML5.

Adobe podkreśla jednak wyraźnie, że nie chodzi tutaj tylko o zmianę nazwy, ale o potężną aktualizację, która udostępni wiele istotnych nowych funkcji pozwalających na tworzenie animacji dla każdej platformy. W poniższym filmie znajdziecie ich zapowiedź:

Czy to koniec Flasha?

Nie. Animate CC oprócz HTML5, WebGL, wideo 4K i SVG wesprze formaty Flash (SWF) i AIR. W dalszym ciągu będziemy potrzebowali Flash Playera, aby konsumować treści online takie jak np. gry na Facebooku. Adobe zapowiedziało jednak, że będzie otrzymywała od Facebooka zwrotne "informacje bezpieczeństwa", które pomogą poprawić bezpieczeństwo odtwarzacza. Ponadto zacieśnić ma współpracę z Google i Microsoftem, aby "zapewnić większą zgodność i bezpieczeństwo zawartości Flash w przeglądarkach".