Pożegnanie fotolaboratorium

Coraz więcej osób korzysta z aparatów cyfrowych. Jednak wykonywanie z cyfrowych zdjęć wysokiej jakości odbitek jeszcze do niedawna było problemem.


Coraz więcej osób korzysta z aparatów cyfrowych. Jednak wykonywanie z cyfrowych zdjęć wysokiej jakości odbitek jeszcze do niedawna było problemem.

Użytkownicy aparatów cyfrowych muszą dostarczać swoje pliki ze zdjęciami do specjalistycznych laboratoriów wyposażonych w digilaby (urządzenia do naświetlania odbitek fotograficznych z plików graficznych). Drugą popularną metodą otrzymywania zdjęć na papierze - choć dającą nieco gorsze rezultaty - jest ich wydruk na drukarce atramentowej. Oba te sposoby są jednak czasochłonne. Proponujemy zatem skorzystanie z przenośnych urządzeń przeznaczonych do wydruku fotografii w warunkach domowych.

Są to szybkie i łatwe w obsłudze drukarki sublimacyjne, które w większości przypadków potrafią odczytywać zdjęcia bezpośrednio z kart pamięci (SmartMedia lub Compact Flash) bądź z samego aparatu cyfrowego z pominięciem komputera. Żadna z testowanych przez nas drukarek nie jest w stanie wydrukować zdjęcia większego niż 10x15 cm, chociaż dwie z nich mogą wykonywać zdjęcia panoramiczne. Odkryliśmy także, że czasami jakość wydruków może spaść do poziomu, jaki prezentują drukarki atramentowe. Wciąż jednak zastosowanie testowanych drukarek jest jedną z prostszych i szybszych metod uzyskania odbitki ze zdjęcia cyfrowego.

Drukarka Polaroida może być zasilana bateriami. Urządzenie Acera drukuje tylko z komputera.

Drukarka Polaroida może być zasilana bateriami. Urządzenie Acera drukuje tylko z komputera.

Testowaliśmy cztery drukarki produkowane przez firmy Acer, Canon, Polaroid i Sony, które kosztują do 2800 złotych.

Jakość wydruków jest zróżnicowana. Trzy z czterech przedstawionych tu urządzeń to drukarki sublimacyjne, tworzące obrazy przewyższające jakością zdjęcia pochodzące z większości drukarek atramentowych. Czwarta drukarka - Polaroid - wykorzystuje firmowy pojemnik z taśmą (instant film pack). Aby przetestować każdą z czterech drukarek, wydrukowaliśmy zdjęcia cyfrowe i porównywaliśmy ich jakość w gronie kilku specjalistów. Dla porównania wydrukowaliśmy również te same zdjęcia na bardzo dobrej klasy drukarce atramentowej, HP PhotoSmart 1218, kosztującej 1999 złotych. Jest to jedna z drukarek, która została wyposażona w porty kart pamięci - CompactFlash i SmartMedia - i jest jedną z najlepszych, w naszych testach, drukarek tego typu umożliwiających drukowanie fotografii.

W kilku wypadkach uznaliśmy, że drukarka atramentowa wydrukowała fotografie wyglądające lepiej niż te, które pochodziły z czterech testowanych przez nas urządzeń. Kolory by-ły bogatsze i bardziej żywe. Jednak wydruki z drukarek atramentowych dosyć krótko utrzymują żywe kolory. Niezależnie od tego, co mówią producenci, badania przeprowadzone przez firmę Wilhelm Research wykazały, że chociaż wydruki zdjęć z każdego typu drukarki blakną, to wydruki z drukarek sublimacyjnych dłużej zachowują żywe kolory.

Drukarka Sony DPP-SV55 zapewnia najlepszy kompromis pomiędzy ceną urządzenia a jakością wydruku. Urządzenie otrzymało z tego powodu nasze wyróżnienie "najlepszy zakup". Mimo że drukarka Canona dawała wydruki prawie tak samo dobre, jest droższa o 740 złotych, co przesądziło o jej dalszym miejscu.

Jak to działa

Sposób drukowania stosowany w drukarkach sublimacyjnych różni się od sposobu stosowanego w drukarkach atramentowych: zamiast wyrzucania pod ciśnieniem strumienia atramentu na papier, jak to jest w przypadku drukarek atramentowych, drukarki sublimacyjne stosują barwnik umieszczony na suchej taśmie. Ciepło, jakie wytwarzają elementy drukarki, rozprowadza barwnik po specjalnie przygotowanym papierze. Barwniki są nakładane w trzech przebiegach, warstwami, jeden na drugi, w kolejności: cyjan, purpura oraz żółty, a następnie całość pokrywa się przezroczystą warstwą dla ochrony zdjęcia przed promieniowaniem ultrafioletowym. Technika ta, dobrze stosowana, tworzy gładki obraz wolny od punktów widocznych na wydrukach atramentowych (patrz ramka "Barwniki nie tworzą punktów"). Druk sublimacyjny ma jeden mankament - koszt. Wydruki z modeli przez nas testowanych kosztowały 3-5 złotych każdy, a wywołanie jednej odbitki zwykłego filmu kosztuje ok. 1,5 zł. Ponieważ jednak drukujemy zdjęcia cyfrowe, możemy dokonać ich wyboru. Drukarki sublimacyjne są także drogie w produkcji, a koszt wzrasta, gdy powierzchnia wydruku rośnie. Jeżeli chce się używać sublimacyjnych drukarek dających wydruki o powierzchni 20x25 cm, trzeba się liczyć z ceną przekraczającą 5000 złotych.

System DPOF

Canon CD-300 daje świetne wydruki, lecz jest drogi.

Canon CD-300 daje świetne wydruki, lecz jest drogi.

Wszystkie testowane drukarki, z wyjątkiem modelu firmy Acer, mogą drukować bezpośrednio z kart pamięci aparatów cyfrowych i wykorzystują system Digital Print Order Format (DPOF), który pozwala szybko wybrać zdjęcie do wydruku. Technika DPOF umożliwia podejrzenie i zaznaczenie zdjęć, które mają być wydrukowane. Następnie kartę wyjmuje się z aparatu i wkłada do drukarki, która wydrukuje tylko zaznaczone zdjęcia. Niektóre małe drukarki sublimacyjne pozwalają użyć ekranu telewizyjnego do podglądu i selekcji zdjęć do druku. Ale jeżeli nie ma pod ręką telewizora, a poza tym nie chce się sięgać do komputera, jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie techniki DPOF. Drukowanie wszystkich fotografii lub zapamiętywanie numerów zdjęć wybranych do druku jest zwyczajnie uciążliwe.

Acer FotoPrisa 300P

Za około 99 dolarów można kupić drukarkę Acera, najtańszą w naszym teście. To ważące 3,8 kg urządzenie w lśniącej, czarnej obudowie i o małej powierzchni wydruku jest wygodne do noszenia, ale potrafi drukować zdjęcia tylko we współpracy z komputerem. Jest podłączane do peceta poprzez port równoległy - nie ma żadnych wejść na nośnik z aparatu. Dużą niedogodnością jest to, że drukowanie z peceta nie jest tak szybkie i łatwe jak z karty pamięci. Nie mieliśmy kłopotów z ustawieniem drukarki Acera, a jego kontrolki ograniczają się do wskazywania stanu gotowości do pracy. Po upływie kilku minut już drukowaliśmy pierwsze zdjęcie z komputera. Do drukarki jest dołączone oprogramowanie do obróbki zdjęć, tworzenia albumu oraz szablony do składania kart z życzeniami i zaproszeniami.

Barwniki nie tworzą punktów
Atramentowa

Atramentowa

Sublimacyjna

Sublimacyjna

Drukarki sublimacyjne działają na zasadzie mieszania barwników, co daje stabilne kolory i gładkie przejścia pomiędzy nimi. W wydrukach z drukarek atramentowych widzimy poszczególne punkty o różnych kolorach, które, stosowane w różnych proporcjach, dają efekt przejść między kolorami - jest to technika zwana dithering. W próbkach pokazanych powyżej widać punktowe przejścia na wydruku z drukarki atramentowej i gładkie na wydruku z drukarki sublimacyjnej.
Drukowanie za pomocą Acera FotoPrisa zdjęcia o wymiarach 10x12,5 cm zajęło 2 minuty, czyli więcej niż w przypadku innych testowanych drukarek, ale jest to czas do zaakceptowania. Jakość fotografii także była dobra: przy swojej stałej rozdzielczości 300x600 dpi, wydruki FotoPrisy cechowały się dokładnie oddanymi szczegółami oraz gładkimi przejściami tonalnymi. Na zdjęciach dominował jednak kolor pomarańczowy. Wielkość wydruku jest wystarczająca - spośród czterech testowanych tu drukarek tylko urządzenie Sony daje większe wydruki - 10x15 cm.

Canon CD-300

Ten model drukuje obrazy pochodzące z kilku źródeł. Canon CD-300 może być podłączony do komputera przez port równoległy, może także ściągać obrazy bezpośrednio z karty PCMCIA albo z karty CompactFlash (SmartMedia wymaga opcjonalnej przejściówki). Ponadto jest to jedyny model z testowanych, który pozwala drukować bezpośrednio z kamery wideo przez port wideo w drukarce albo przez port S-Video. Do zestawu dołączone jest oprogramowanie Canona o nazwie Home Lab do obróbki zdjęć lub tworzenia z nich kalendarzy albo kart urodzinowych. Moż- na także dokonywać obróbki obrazów poprzez drukarkę i realizować podgląd jej wyników na ekranie telewizora bez użycia komputera. Model CD-300 został sklasyfikowany na drugiej pozycji, jeżeli chodzi o jakość wydruku - plasuje się zaraz po drukarce Sony. Canon dobrze oddaje kolory, ładnie realizuje gładkie przejścia tonalne i potrafi wiernie pokazać szczegóły. Można drukować za pomocą tego modelu panoramiczne zdjęcia o wymiarach 10x25 cm (w zestawie znajduje się zarówno papier, jak i podajnik do zdjęć panoramicznych). Wydrukowanie zdjęcia o wymiarach 10x15 cm zajęło modelowi CD-300 tylko nieco ponad 3 minuty.