Pozew o Xboksa 360

Robert E. Byers - mieszkaniec Chicago - pozwał firmę Microsoft. Byers zarzuca jej, że świadomie wprowadziła do sprzedaży niedopracowaną pod względem technicznym konsolę Xbox 360. Zdaniem powoda (który sam nabył jedno z wadliwych urządzeń), Microsoft chciał w ten sposób nieuczciwie zyskać przewagę nad producentami konkurencyjnych konsoli.

Pozew złożony został w sądzie rejonowym w Illinois. Z jego treści wynika, że konsola Xbox 360 jest źle zaprojektowana - jej procesor i zasilacz ustawicznie się przegrzewają, co powoduje częste zakłócenia pracy urządzenia (przede wszystkim zawieszenia się). Robert E. Byers twierdzi również, że błędy projektowe sprawiają, iż z konsoli nie da się normalnie korzystać.

Autor pozwu tłumaczy, iż Microsoft wprowadził konsolę na rynek w pośpiechu, bez odpowiednich testów - tylko po to, by Xbox 360 dostępny był wcześniej niż konkurencyjne produkty (czyli PlayStation 3 firmy Sony oraz Nintendo Revolution). Dlatego - zdaniem Byersa - koncern winny jest wprowadzenia klientów w błąd i skłonienia ich do kupienia wadliwego produktu.

"Microsoft działał w pośpiechu - chciał wyprzedzić konkurentów i stać się pierwszą firmą, która wprowadzi na rynek "konsolę następnej generacji". Koncernowi bardzo zależało, by nastąpiło to jeszcze przed końcem roku - tak, by Xbox 360 znalazł jak najwięcej nabywców w okresie przedświątecznym. Problem w tym, że uczyniono to kosztem klientów, którym sprzedawane są wadliwe konsole" - czytamy w pozwie. Robert E. Byers domaga się od Microsoftu wypłacenia odszkodowania (jego wysokości na razie nie podano).

Sean Marshall, rzecznik Microsoft, odmówił skomentowania pozwu - zapewnił jednak, że firma wkrótce zapozna się z jego treścią. Przedstawiciel firmy potwierdził również, że wciąż zdarzają się problemy z XBoksem 360 - aczkolwiek są to odosobnione przypadki.

Przypomnijmy: pierwsze doniesienia o wadliwych konsolach pojawiły się zaraz po oficjalnej premierze urządzenia. Nabywcy Xboksa narzekali na powtarzające się przypadki zawieszenia gier, nieprawidłowego wyświetlania grafiki, tajemniczego zatrzymywania się dysku twardego oraz uszkodzenia płyt przez czytnik DVD. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tekście "Xbox 360 - problemy, problemy...".


Zobacz również