Pozew za ostrzeżenie przed spyware'm

Właściciel strony internetowej 7Search.com pozwał firmę McAfee. Pozew ma związek z programem McAfee SiteAdvisor (ostrzegającym internautów przed potencjalnie niebezpiecznymi witrynami) - właściciel 7Search.com twierdzi, że jego strona została bezpodstawnie oskarżona o to, że zawiera oprogramowanie typu spyware.

W pozwie czytamy, że twierdzenie takie jest zupełnie pozbawione podstaw, ponieważ 7Search.com jest obecnie tylko wyszukiwarką i co najmniej od kilku lat nie udostępnia żadnych plików - nie jest więc możliwe, by zawierała spyware. Właściciel serwisu twierdzi, że w tej sytuacji fałszywe informacje nt. jego strony przedstawiane przez program SiteAdvisor naraziły go na utratę zaufania ze strony klientów oraz spowodowały spadek zarobków.

Smaczku całej sprawie dodaje fakt, iż właściciel 7Search.com prowadzi również inny serwis, za pośrednictwem którego dystrybuowany jest kontrowersyjny program podszywający się pod wyszukiwarkę. Testy owej "wyszukiwarki" przeprowadzone przez firmę Sunbelt wykazują, że działa ona nieuczciwie (tzn. prezentuje użytkownikowi w wynikach zarówno odnośniki reklamowe, jak i zwykłe - bez ich rozróżniania) i wyjątkowo często wyświetla odnośniki do stron zawierających potencjalnie szkodliwe oprogramowanie.

Właściciel 7Search.com domaga się od McAfee zaprzestania błędnego identyfikowania strony jako potencjalnie niebezpiecznej, a także niesprecyzowanego na razie odszkodowania. Prawnicy wątpią jednak, czy firmie uda się wygrać ewentualny proces - zwracają uwagę, że twórca oprogramowania antyspyware'owego jest w tym przypadku chroniony choćby przez zasadę wolności wypowiedzi (która daje mu prawo wyrazić swoją opinię na temat jakiejś witryny). Warto też odnotować, że SiteAdvisor nie blokuje użytkownikowi dostępu do takiej strony - a jedynie informuje, że może ona być niebezpieczna.


Zobacz również