Pozew za rippowanie DVD

Grupa amerykańskich koncernów filmowych pozwała niewielką brytyjską firmę Load 'N Go Video, która sprzedaje płyty DVD oraz przenośne odtwarzacze iPod wideo. Load 'N Go Video znalazła się na celowniku Hollywood, ponieważ dla wygody klientów sprzedawane na DVD filmy konwertowała do formatu obsługiwanego przez iPody.

Klient, który nabywa w Load 'N Go Video odtwarzacz iPod Video oraz płyty DVD, może zażyczyć sobie, by filmy z wybranych przez niego płyt zostały przez firmę zrippowane i skopiowane na dysk odtwarzacza. Przedstawiciele firmy zapewniają, że byli przekonani, iż taka działalność jest w pełni legalna - ich zdaniem wykonanie kopii filmu na potrzeby użytkownika pozostawało w zgodzie z zasadą dozwolonego użytku osobistego (w ramach którego konsument ma prawo wykonać kopię legalnie nabytego filmu).

Niestety, przedstawiciele amerykańskich koncernów filmowych - Paramount Pictures, Twentieth Century Fox, Universal Studios, Warner Bros Entertainment, Disney Enterprises, Columbia TriStar Television oraz Columbia Pictures - nie zgodzili się z tą argumentacją. Ich zdaniem przedstawiciele Load 'N Go Video łamali zabezpieczenia płyt DVD - a taki proceder w każdym przypadku jest naruszeniem obowiązujących w Wielkiej Brytanii przepisów o prawie autorskim. Dlatego też przeciwko firmie skierowany został pozew sądowy, w którym prawnicy koncernów domagają się m.in. natychmiastowego zaprzestania nielegalnej działalności Load 'N Go Video.

Pozew został natychmiast ostro skrytykowany przez organizacje reprezentujące konsumentów - ich zdaniem, koncerny filmowe chcą w ten sposób zmusić klientów do kupowanie tego samego filmu dwa razy - raz na płycie DVD i drugi raz, w postaci pliku przygotowanego do odtwarzania w przenośnych odtwarzaczach wideo. Przedstawiciele Hollywood replikują z kolei, iż ich celem nie jest występowanie przeciwko konsumentom, lecz przeciwko firmom, które swoją działalność oparły na łamaniu prawa autorskiego.