Poznacie go po uszach jego

Szykuje się rewolucja w dziedzinie automatycznej identyfikacji ludzi. Naukowcy z Uniwersytetu Southampton opracowali nowoczesną metodę rozpoznawania osób za pomocą biometrycznych pomiarów kształtu ucha.

Mark Nixon i David Hurley, z Uniwersytetu Southamton, opracowali nowoczesną metodę rozpoznawania osób za pomocą biometrycznego pomiaru kształtu ucha. Dowodzą oni, że metoda ta znacznie przewyższa dotychczas używaną technikę identyfikacji za pomocą analizy kształtu twarzy. W przeprowadzonych na grupie 63 osób badaniach, uzyskali skuteczność rzędu 99,2%. Technologie można wykorzystac do automatycznego potwierdzenia tożsamości osób z obrazu z kamer przemysłowych (CCTV) a nawet zaimplementować ją w telefonach komórkowych w celu rozpoznawania użytkownika.

Uszy, w przeciwieństwie do twarzy, nie zmieniają swojego kształtu np. w wyniku grymasu czy starzenia się. Problemem mogą stać się włosy przykrywające ucho, lecz można go wyeliminować używając kamer z podczerwienią. Metoda może być udoskonalona, gdyż naukowcy, podczas swoich badań, brali pod uwagę tylko niektóre "właściwości" uszu.

Metoda identyfikacji uszu była używana już wcześniej, lecz stosowano do niej te same standardy jak przy identyfikacji twarzy. Polegała ona na porównywaniu pozycji nosa i uszu, czy w przypadku samych uszu kształtu małżowiny.

Teraz naukowcom nie pozostaje nic innego jak przeprowadzić badania na wiekszej liczbie osób. Wstępne analizy pokazują, że każdy z nas posiada wyjątkowy kształt ucha.

Pomimo obiecujących wyników, analitycy zwracają uwagę na problem przekonania społeczeństwa o skuteczności metody. W 1998 roku mieszkaniec USA został skazany za morderstwo 94-letniej staruszki, własnie na podstawie odcisku ucha. W 2004 roku wyrok został cofnięty ze względu na podważalnośc dowodu opartego na odcisku.