Poznaj 100 najlepszych produktów IT 2007

Choć zwyczajowo to koniec roku jest czasem wszelkiego rodzaju rankingów i podsumowań, to amerykański magazyn PC World kolejny raz już w okresie wakacyjnym przygotował listę 100 najlepszych, najbardziej innowacyjnych i godnych uwagi konsumentów produktów z branży informatyczno-internetowej. Zestawienie jest bardzo szerokie - znalazły się w nim zarówno najróżniejsze urządzenia, jak i oprogramowanie, serwisy internetowe czy usługi. Ich wspólnym mianownikiem jest jednak zawsze to, że w swojej kategorii zostały uznane za najlepsze. Postanowiliśmy więc przybliżyć ową listę również naszym czytelnikom. Zapraszamy do lektury!

Na wstępie warto zaznaczyć, iż zdecydowaliśmy się na przedstawienie pełnej amerykańskiej listy - nawet mimo tego, że kilka z owych stu pozycji to produkty niedostępne w Polsce. Jest ich jednak naprawdę niewiele, a poza tym uznaliśmy, iż czytelnicy z pewnością chcą wiedzieć, co jest popularne na rynku amerykańskim, który od lat wyznacza trendy w IT. Gwoli ciekawostki dodajmy, że w zestawieniu nie pojawił się niezmiernie popularny w mediach iPhone - w momencie powstawania tego tekstu jest jeszcze zbyt wcześnie, by jednoznacznie ocenić najnowszy produkt Apple'a.

Ujęte w zestawieniu produkty prezentujemy w kolejności od pozycji 1. do 100. Obok nazwy podajemy rodzaj urządzenia/usługi/aplikacji oraz jego cenę.

1. Google Apps Premier Edition

Zestaw aplikacji webowych. Cena: 50 USD rocznie za 1 użytkownika.

Oferta koncernu Google to już od dawana o wiele więcej niż tylko wyszukiwarka internetowa. Firma jakiś czas temu wprowadziła na rynek dostępne z poziomu przeglądarki edytor tekstu oraz arkusz kalkulacyjny, zaś wkrótce gotowa ma być aplikacja do tworzenia prezentacji online. Te narzędzia, w połączeniu z Gmailem, komunikatorem Google Talk oraz Google Calendar powoli stają się całkiem rozsądną alternatywą wobec produktów biurowych Microsoftu.

Google Apps

Google Apps

Dla domowych użytkowników wystarczającą jest darmowa wersja powyższych narzędzi - jednak za 50 USD rocznie (cena abonamentu dla 1 użytkownika) firmy mogą skorzystać ze znacznie potężniejszego pakietu biurowego. Wersja płatna wyposażona jest m.in. w interfejsy API, dzięki którym możemy zintegrować narzędzia Google ze swoim systemem informatycznym. Więcej informacji na temat Google Apps Premier Edition znaleźć można tutaj.

2. Intel Core 2 Duo

Procesor desktopowy; cena: od 150 USD.

Szybki (a w każdym razie znacznie szybszy niż cokolwiek wcześniej), niezbyt drogi i jednocześnie energooszczędny procesor - oto krótka charakterystyka jednego z najlepszych w ostatnich latach produktów Intela. Paradoksalnie, jego zalety mogą poważnie zaszkodzić użytkownikom komputerów - jeśli AMD szybko nie odpowie równie dobrym produktem, może czekać nas okres dominacji Intela na rynku CPU. A taki monopol raczej nie sprzyja redukcjom cen...

Paul Otellini, szef Intela, prezentuje układ Core 2 Duo

Paul Otellini, szef Intela, prezentuje układ Core 2 Duo