Poznaj nowe pakiety zabezpieczeń ESET dla domu i małych firm

ESET zaprezentował nowe wersje swoich produktów zabezpieczeń dla domu i małych firm. Mimo braku większych zmian wizualnych, aktualna odsłona pakietu zabezpieczeń przynosi szereg usprawnień w zakresie ochrony komputerów przed nieznanymi zagrożeniami i phishingiem, rozszerzone mechanizmy ochrony sieci domowej i płatności internetowych oraz nowe funkcje menedżera haseł i narzędzia szyfrowania.

Koniec roku to okres, kiedy producenci oprogramowania antywirusowego prezentują duże aktualizacje swoich pakietów zabezpieczeń. Nie zawiódł również ESET, który pod koniec października udostępnił najnowsze wydanie pakietu zabezpieczeń dla użytkowników domowych i małych firm. Co nowego znajdziemy w oprogramowaniu ESET Internet Security i ESET Smart Security Premium w wersji na 2020 rok?

Poznaj nowe pakiety zabezpieczeń ESET dla domu i małych firm

Maszyny się uczą

Najnowsze wydanie pakietu zabezpieczeń ESET zawiera szereg istotnych udoskonaleń w zakresie ochrony komputerów przed atakami typu zero-day. Poza zmodyfikowanym modułem Host-based Intrusion Prevention System (HIPS), nowy ESET na jeszcze szerszą skalę implementuje technologię uczenia maszynowego, która pozwala znacznie lepiej rozpoznawać nieznane zagrożenia, niż kiedykolwiek wcześniej. Wykrywanie złośliwego oprogramowania, oparte na zestawie zaawansowanych algorytmów pozwalających klasyfikować pliki jako czyste, zainfekowane lub potencjalnie szkodliwe, zostało usprawnione poprzez przeniesienie jego działania lokalnie, na stację końcową. Taka dodatkowa warstwa ochrony, realizowana bezpośrednio na urządzeniu użytkownika, zauważalnie zwiększa skuteczność wykrywania niezidentyfikowanych zagrożeń, nie obciążając przy tym nadmiernie zasobów komputera.

Poznaj nowe pakiety zabezpieczeń ESET dla domu i małych firm

Moduł ochrony danych przed wyłudzeniem (phishingiem) potrafi teraz identyfikować złośliwe strony na podstawie analizy homoglifów w adresie WWW. Chodzi tutaj o umiejętność rozpoznawania symboli (znaków), które na ekranie monitora wyglądają podobnie do siebie (np. litery „l” oraz „I”) albo różnią się sposobem zapisu w kodowaniu Unicode np. mała litera „a” zapisywana jest jako U+0061 w alfabecie łacińskim oraz U+0430 cyrylicą.

Ważne zmiany znajdziemy w module ochrony bankowości elektronicznej. Najnowsze wydanie programu zawiera znaną z poprzednich wersji predefiniowaną listę stron, które mają być otwierane w zabezpieczone przeglądarce. Dodatkowo, oprócz witryn banków, na liście znalazły się strony usług płatniczych PayPal i Apple oraz portfele kryptowalut.

Bezpieczna sieć

Gruntownych zmian i udoskonaleń doczekał się również monitor sieci domowej. Moduł ten w graficznej formie prezentuje listę urządzeń podłączonych do routera (przewodowo i bezprzewodowo) dostarczając informacji na temat typu i nazwy urządzenia oraz jego adresów IP i MAC. To prosty sposób na przekonanie się czy z naszej domowej sieci Wi-Fi „przez przypadek” nie korzysta sąsiad z mieszkania obok.

Poznaj nowe pakiety zabezpieczeń ESET dla domu i małych firm

Dodatkowo, monitor sieci domowej pozwala na przeskanowanie routera pod kątem jego konfiguracji – braku lub słabym haśle do panelu zarządzania, niepotrzebnie otwartych portach sieciowych, czy używania przestarzałego oprogramowania układowego (firmware), które może zawierać luki w zabezpieczeniach.

ESET Smart Security Premium

Najwięcej nowości czeka na użytkowników ESET Smart Security Premium. Nowe funkcje pojawiły się w module szyfrowania danych i menedżerze haseł.

ESET Smart Security Premium zabezpiecza dane przez szyfrowanie na dwa sposoby. Wirtualny dysk pozwala użytkownikowi bezpiecznie przechowywać ważne pliki w komputerze, zaś zaszyfrowane foldery to sposób na zabezpieczenie danych na nośnikach wymiennych np. pamięciach USB. Nowością tej wersji jest możliwość zapewnienia dostępu do zaszyfrowanych folderów również na komputerach, na których nie zainstalowano programu ESET. Wystarczy, że na etapie tworzenia zaszyfrowanego folderu użytkownik zaznaczy stosowną opcję, a później - już po podłączeniu nośnika wymiennego w innym komputerze, po prostu poda hasło odblokowania.

Poznaj nowe pakiety zabezpieczeń ESET dla domu i małych firm

Poznaj nowe pakiety zabezpieczeń ESET dla domu i małych firm

Wiele nowych funkcji znajdziemy w odświeżonym menedżerze haseł. Teraz użytkownik może wskazać inną metodę odblokowania sejfu, niż hasło. Do uwierzytelnienia możemy wykorzystać nośnik wymienny (np. pendrive) albo dowolne urządzenie Bluetooth (smartfon, opaska fitness albo… szczoteczka do zębów) w pobliżu komputera. Zdajmy się na kreatywność użytkowników.

Zaktualizowana wersja menedżera wprowadza ponadto obsługę dwuskładnikowego uwierzytelniania (2FA) w usłudze Google Authenticator. W ten sposób możemy wykorzystać kody SMS od Google, aby dodatkowo zabezpieczyć sejf z hasłami przed nieuprawnionym dostępem.

Poznaj nowe pakiety zabezpieczeń ESET dla domu i małych firm

W tym miejscu warto dodać, że licencja programu ESET Smart Security Premium na komputer pozwala na korzystanie z mobilnej aplikacji Password Manager na smarfonach i tabletach. W ten sposób użytkownik ma dostęp do swoich haseł na wszystkich swoich urządzeniach. Zwolenników Apple’a ucieszy możliwość odblokowywania sejfu z wykorzystaniem mechanizmów rozpoznawania twarzy (funkcja Face ID).

Nowy moduł Zaufane urządzenia pozwala zaś wygodnie zarządzać listą urządzeń mających dostęp do magazynu haseł. W przypadku utraty smarfona użytkownik będzie mógł z poziomu komputera usunąć urządzenie z listy zaufanych.

O programie

Portfolio rozwiązań ESET dla użytkowników domowych i małych firm (ochrona 1-4 stacji roboczych) obejmuje program antywirusowy ESET NOD32 Antivirus, pakiet bezpieczeństwa ESET Internet Security oraz wzbogacony o funkcje szyfrowania danych i menedżera haseł zestaw ESET Smart Security Premium. W sprzedaży dostępny jest również pakiet ESET Security Pack z licencją na ochronę komputerów i urządzeń mobilnych użytkownika (konfiguracja: 1+1 lub 3+3). Posiadacze aktywnej licencji mogą bezpłatnie zaktualizować swoje oprogramowanie do najnowszej wersji.