Poznaj sekrety Windows 8!

W Sieci pojawiły się kolejne doniesienia na temat rozwiązań jakie może nam zaoferować następca Windows 7. Wynika z nich między innymi, że nie obędzie się on bez wstążki i poradzi sobie z odczytem plików PDF.

Ekran powitalny Windows 8

Polecamy:

Zobacz też:

Czytnik Modern Reader - widok side-by-side

Internet Explorer Immersive

Wstążka w Windows Explorerze

W ostatni weekend wyciekła pre-beta szykowanego przez Microsoft następcy Windows 7. Oczywiście wkrótce potem zaczęły się pojawiać informacje na temat nowości, które mają się znaleźć w zoptymalizowanej do pracy na tabletach "ósemce".

Dogłębnym badaniem wczesnej wersji Windows 8 zajęli się Rafael Rivera i Paul Thurrott witając czytelników bloga withinwindows.com pierwszą ciekawostką - ekranem powitalnym nowego OS-u.

Zobacz również:

  • Windows 11: nowości, które warto poznać
  • Popularna usługa przestanie obsługiwać Windows 7 i 8

Wstążka w Windows Explorerze

Druga informacja dotyczyła Windows Explorera. Niestety nie mamy tutaj dobrej informacji dla osób, którym niezbyt przypadła do gustu znana przede wszystkim z Office’a 2007 wstążka (Ribbon). Jak widać na zrzucie ekranu, element ten stanie się bowiem nieodłączną częścią podstawowego narzędzia Microsoftu do przeglądania systemu plików w Windows.

Interfejs Immersive

Trzecia wiadomość potwierdza, że Microsoft postanowił w dużej mierze korzystać z rozwiązań dostępnych już na jego mobilnej platformie - Windows Phone. Okazuje się, że w przypadku zainstalowania Windows 8 na tablecie użytkownik otrzyma bowiem do dyspozycji interfejs o nazwie Immersive, który korzysta z Live Tiles ("aktywne kafelki"), czyli elementów znanych z interfejsu Metro Windows Phone 7.

Póki co, Rivera i Thurrott nie zdołali się "dobrać" do Live Tiles. Udało im się jednak uruchomić wersję Immersive Internet Explorera 9. Operowała ona w rozdzielczości 640 x 480 pikseli, której nie można było zmienić. Być może, jak podejrzewają zawzięci badacze, spowodowane to było próbą uruchomienia tej aplikacji w innym niż natywne środowisko.

Wbudowany czytnik plików PDF

Z najnowszego wpisu na blogu withinwindows.com można się natomiast dowiedzieć o kolejnym sekrecie nowych okienek - wbudowanym czytniku dokumentów PDF. Nosić on będzie nazwę Modern Reader i ma być oparty na nowym modelu projektowania aplikacji AppX. Dzięki temu możliwe będzie jego uruchomienie zarówno w środowisku Windows 8, jak i mobilnym Windows Phone 8 (jego kodowa nazwa to "Apollo").

Modern Reader to proste narzędzie, które pozwalać ma na podstawową obsługę plików PDF, czyli ich odczyt oraz funkcje takie jak zoomowanie, przewijanie i widok side-by-side.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: