Poznajmy się

Nawiązywanie kontaktów towarzyskich i zawodowych w Internecie to dzisiaj codzienność. Wystarczy założyć darmowe konta w serwisach społecznościowych, aby uzyskać dostęp do milionów wirtualnych wizytówek innych osób. Jak mądrze korzystać z takiej możliwości?


Nawiązywanie kontaktów towarzyskich i zawodowych w Internecie to dzisiaj codzienność. Wystarczy założyć darmowe konta w serwisach społecznościowych, aby uzyskać dostęp do milionów wirtualnych wizytówek innych osób. Jak mądrze korzystać z takiej możliwości?

Poznajmy się

Najpopularniejsze serwisy randkowe i społecznościowe nie są do końca darmowe. Aby w pełni korzystać ze wszystkich ich narzędzi, trzeba wnieść drobną opłatę.

Internetowe serwisy randkowe i sieciowe społeczności, skupione wokół bardziej istotnych tematów niż nawiązywanie kontaktów towarzyskich, należą do najważniejszych składowych polskiej Sieci. Rzesza internautów praktycznie nie opuszcza ulubionych forów dyskusyjnych, witryn publikujących zdjęcia i profile osób oraz stron odwiedzanych przez użytkowników w najróżniejszych grupach tematycznych. Dobry serwis społecznościowy może szybko stać się prawdziwą internetową potęgą, czego dowodzi przypadek MySpace.com, a w polskich realiach: Fotka.pl i Grono.net. Witryny tego typu można podzielić na dwie kategorie: serwisy, których głównym przeznaczeniem jest ułatwianie nawiązywania kontaktów towarzyskich oraz strony umożliwiające budowanie sieci kontaktów zawodowych. Te dwie sfery często przenikają się, dyskusje na tematy zawodowe - przeradzają w nieformalne zloty internautów, nieco rzadziej sieciowe spotkania towarzyskie owocują wspólnymi przedsięwzięciami biznesowymi.

Serwisy społecznościowe tworzone są z myślą o pozyskaniu jak największej grupy użytkowników. Dlatego też obsługa takich witryn jest uproszczona do granic możliwości, a korzystanie z udostępnionych narzędzi nie sprawi kłopotu nawet całkowicie początkującym internautom. Pozostaje pytanie, jaki serwis wybrać, aby zwiększyć szansę na poznanie osoby odpowiadającej oczekiwaniom. Trudno o przepis na skuteczną taktykę. Warto wybierać rozbudowane i sprawdzone serwisy, gwarantujące dostęp do dużej liczby profili.

Przykładowe ceny

sympatia.pl: 6,10 zł za 1 miesiąc pełnego korzystania z konta

Fotka.pl: 10,98 zł za rozbudowane konto "Gwiazda"

znajomi.interia.pl: 1,22 zł za nagranie powitalnej wiadomości głosowej

Za darmo? Niekoniecznie

Poznajmy się

Biznes.net to jeden z kilku polskich serwisów społecznościowych mających ułatwiać kontakty o charakterze profesjonalnym.

Mimo niepisanej reguły, nakazującej udostępniać serwisy internetowe za darmo, najpopularniejsze portale randkowe pobierają drobne opłaty od internautów. Założenie nowego konta jest z reguły bezpłatne, ale uzyskanie dostępu do wszystkich oferowanych funkcji nierzadko wymaga zapłacenia zazwyczaj kilku złotych miesięcznie. Najczęściej wniesienie opłaty za cały rok jest najtańsze, ale nie polecamy tego rozwiązania - lepiej wypróbować działanie serwisu przez miesiąc. Nie warto płacić za pomocą SMS-a - to z reguły najdroższa opcja.

Dla dzieci

Najmłodsi internauci nie powinni korzystać z tzw. serwisów randkowych, czyli witryn umożliwiających publikowanie opisu i zdjęcia oraz ułatwiających nawiązanie kontaktu. Portale tego typu powinny być przeznaczone dla osób od 15 roku życia. Takie ograniczenie jest rzadko respektowane, zarówno przez administratorów stron, jak i samych użytkowników, podających nieprawdziwy wiek. Badania przeprowadzone w polskim Internecie wykazały, że serwisy randkowe nie są bezpiecznym miejscem dla dzieci. Zagrożenia, z którymi mogą zetknąć się najmłodsi, to między innymi kontakt z pedofilami, przemoc psychiczna, propagowanie szkodliwych dla zdrowia zachowań.

A może film?

Skoro decydujemy się na umieszczenie własnego zdjęcia w Internecie, dlaczego nie opublikować filmu? W tym wypadku jako sprzęt wystarczy nawet telefon komórkowy czy kamera internetowa. Plik z obrazem, umieszczony w YouTube czy polskich serwisach, takich jak Wrzuta.pl, może spotęgować popularność blogu i przyczynić się do zwiększenia szans na nawiązanie kontaktu nie z jednym, a dziesiątkami nowych internetowych znajomych.

Dla nastolatków

Poznajmy się

Powstają specjalne serwisy randkowe dla osób o sprecyzowanych czekiwaniach i światopoglądzie, np. przeznaczeni.pl dla katolików i niepokorni.pl dla gnostyków i ateistów.

Serwis Fotka.pl początkowo był kopią witryny hotornot.com i miał dość ograniczoną funkcjonalność, sprowadzoną do publikacji zdjęć i ich późniejszego oceniania. Dzisiaj to pełnowymiarowy serwis społecznościowy z mierzoną w milionach liczbą użytkowników. Witryna wciąż umożliwia publikację zdjęć, ale także pozwala na tworzenie listy znajomych (z podziałem na realnych i wirtualnych) oraz udział w grupach tematycznych, nazywanych w Fotka.pl klanami. Portal jest intensywnie rozwijany, także na bazie sprawdzonych pomysłów z podobnego rodzaju zagranicznych serwisów. Do takich nowinek można zaliczyć np. publikowanie ogłoszeń o imprezach, koncertach i spotkaniach.

Informacjehttp://www.fotka.pl

Dla dorosłych

Fotka.pl to serwis przeznaczony przede wszystkim dla nastolatków, natomiast z tego portalu mogą z powodzeniem korzystać dorośli, bez obawy, że zginą w tłumie rozbawionej młodzieży. Sympatia.pl to jeden z najlepiej wyposażonych serwisów randkowych. Oprócz możliwości publikacji profilu i zdjęć internauta może używać specjalnego komunikatora internetowego, wysyłać wiadomości do innych użytkowników za pomocą SMS-ów, a nawet korzystać z wersji serwisu do telefonów komórkowych (dostępnej pod adresemhttp://lajt.onet.pl/sympatia.pl). Jeśli zaś nie masz czasu na regularne odwiedzanie strony, możesz otrzymywać informacje o nowych profilach zgodnych z wybranymi kryteriami - w postaci wiadomości SMS.

Informacjehttp://www.sympatia.pl

Niezbędny blog

Świetnym miejscem do szukania nowych znajomości jest... własny blog. Jeśli tylko zadbasz o regularne dodawanie ciekawych wpisów, z całą pewnością zyskasz grono przyjaciół. Grupa ludzi komentujących wiadomości publikowane w ramach jednego blogu często przeradza się w paczkę dobrych znajomych. Jeśli jeszcze nie masz swojej witryny, polecamy jeden z dużych i darmowych serwisów blogowych, np. blog.pl, blox.pl czy bloog.pl. Założenie blogu z pomocą specjalistów przysporzy ci zainteresowania dużej grupy internautów. Blog uruchomiony np. na własnym serwerze trudno wypromować.