Poznaliśmy listę nominowanych do nagród BAFTA 2020 - Death Stranding, Control i Disco Elysium w gronie faworytów

Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) zaprezentowała listę nominowanych do nagród dla najlepszych gier i twórców minionego roku.

BAFTA, choć głównie kojarzy się z nagrodami filmowymi i telewizyjnymi, to już od kilkunastu lat wręcza nagrody również twórcom gier. Właśnie poznaliśmy pełną listę nominowanych produkcji i artystów w siedemnastu głównych kategoriach. Główny prym wiodą gry Death Stranding od studia Kojima Productions oraz Control od Remedy Entertainment, obydwie otrzymały aż po jedenaście nominacji. "Czarnym koniem" tegorocznych nagród może okazać się Disco Elysium, które zebrało sześć nominacji.

Bez względu na wynik Death Stranding, tegoroczne rozdanie nagród będzie wyjątkowe dla Hideo Kojimy. Twórca otrzyma bowiem członkostwo BAFTA - najwyższe wyróżnienie przyznawane przez brytyjską organizację.

Pełną listę nominowanych we wszystkich kategoriach znajdziecie poniżej.

Najlepsza gra:

  • Control - Remedy Entertainment
  • Disco Elysium - ZA/UM
  • Luigi's Mansion 3 - Next Level Games
  • Outer Wilds - Mobius Digital
  • Sekiro: Shadows Die Twice – FromSoftware
  • Untitled Goose Game - House House

Najlepsza gra brytyjska:

  • Dirt Rally 2.0 – Codemasters
  • Heaven's Vault – inkle
  • Knights and Bikes – Foam Sword
  • Observation - No Code
  • Planet Zoo - Frontier Developments
  • Total War: Three Kingdoms - The Creative Assembly

Najlepszy debiut:

  • Ape Out - Gabe Cuzzillo, Matt Boch, Bennett Foddy
  • Death Stranding - Kojima Productions
  • Disco Elysium - ZA/UM
  • Katana Zero - Askiisoft
  • Knights and Bikes – Foam Sword
  • Manifold Garden - William Chyr Studio

Najlepiej rozwijająca się produkcja:

  • Apex Legends - Respawn Entertainment
  • Destiny 2 – Bungie
  • Final Fantasy XIV: Shadowbringers – Square Enix
  • Fortnite – Epic Games
  • No Man's Sky: Beyond - Hello Games
  • Path of Exile - Grinding Gear Games

Najlepsza gra rodzinna:

  • Concrete Genie – Pixelopus
  • Knights and Bikes – Foam Sword
  • Luigi's Mansio 3 - Next Level Games
  • Untitled Goose Game - House House
  • Vacation Simulator - Owlchemy Labs
  • Wattam – Funomena

Gra wykraczająca poza rozrywkę:

  • Civilization VI: Gathering Storm – Firaxis
  • Death Stranding – Kojima Productions
  • Kind Words (Lofi Beats to Chill to) - Popcannibal
  • Life is Strange 2 (epizody 2-5) - Dontnod Entertainment
  • Neo Cab - Chance Agency
  • Ring Fit Adventure – Nintendo

Najlepszy projekt gry:

  • Baba Is You - Hempuli Oy
  • Control – Remedy Entertainment
  • Disco Elysium - ZA/UM
  • Outer Wilds - Mobius Digital
  • Sekiro: Shadows Die Twice – FromSoftware
  • Wattam – Funomena

Najlepszy tryb sieciowy:

  • Apex Legends - Respawn Entertainment
  • Borderlands 3 - Gearbox Software
  • Call of Duty: Modern Warfare - Infinity Ward
  • Luigi's Mansion 3 - Next Level Games
  • Tick Tock: A Tale For Two - Other Tales Interactive
  • Tom Clancy's The Division 2 - Massive Entertainment

Najlepsza muzyka:

  • Control - Remedy Entertainment
  • Death Stranding – Kojima Productions
  • Disco Elysium - ZA/UM
  • Outer Wilds - Mobius Digital
  • The Legend of Zelda: Link's Awakening – Grezzo
  • Wattam – Funomena

Najlepsza narracja:

  • Control - Remedy Entertainment
  • Disco Elysium - ZA/UM
  • Life is Strange 2 (epizody 2-5) - Dontnod Entertainment
  • Outer Wilds - Mobius Digital
  • The Outer Worlds - Obsidian Entertainment
  • Star Wars Jedi: Fallen Order – Respawn Entertainment

Najlepsza gra mobilna:

  • Assemble With Care - Ustwo
  • Call of Duty: Mobile - Timi Studios
  • Dead Man's Phone - Electric Noir Studios
  • Pokemon Go - Niantic
  • Tangle Tower - SFB Games
  • What the Golf? - Triband

Najlepsze wystąpienie w roli głównej:

  • Laura Bailey jako Kait Diaz w Gears 5
  • Courtney Hope jako Jesse Faden w Control
  • Logan Marshall-Green jako David w Telling Lies
  • Gonzalo Martin jako Sean Diaz w Life is Strange 2 (epizody 2-5)
  • Barry Sloane jako Captain Price w Call of Duty: Modern Warfare
  • Norman Reedus jako Sam w Death Stranding

Najlepsze wystąpienie w roli pobocznej:

  • Jolene Andersen jako Karen Reynolds w Life is Strange 2 (epizody 2-5)
  • Troy Baker jako Higgs w Death Stranding
  • Sarah Bartholomew jako Cassidy w Life is Strange 2 (epizody 2-5)
  • Ayisha Issa jako Fliss w The Dark Pictures Anthology: Man of Medan
  • Léa Seydoux jako Fragile w Death Stranding
  • Martti Suosalo jako Ahti the Janitor w Control

Największe osiągnięcie techniczne:

  • A Plague Tale: Innocence - Asobo Studio
  • Call of Duty: Modern Warfare - Infinity Ward
  • Control - Remedy Entertainment
  • Death Stranding – Kojima Productions
  • Metro Exodus - 4A Games
  • Sekiro: Shadows Die Twice – FromSoftware

Najlepsza animacja:

  • Call of Duty: Modern Warfare - Infinity Ward
  • Control - Remedy Entertainment
  • Death Stranding - Kojima Productions
  • Luigi's Mansion 3 - Next Level Games
  • Sayonara Wild Hearts – Simogo
  • Sekiro: Shadows Die Twice – FromSoftware

Największe osiągnięcie artystyczne:

  • Concrete Genie – Pixelopus
  • Control - Remedy Entertainment
  • Death Stranding - Kojima Productions
  • Disco Elysium - ZA/UM
  • Knights and Bikes – Foam Sword
  • Sayonara Wild Hearts – Simogo

Największe osiągnięcie audio:

  • Ape Out - Bennett Foddy
  • Call of Duty: Modern Warfare - Infinity Ward
  • Control - Remedy Entertainment
  • Death Stranding – Kojima Productions
  • Star Wars Jedi: Fallen Order - Respawn Entertainment
  • Untitled Goose Game - House House

Laureatów nagród BAFTA 2020 poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 2 kwietnia tego roku. Poprowadzi ją irlandzki komik i prezenter telewizyjny - Dara O'Briain. Ciekawi jesteśmy, czy decyzje jury Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych pokryją się z wyborami jakich dokonano podczas The Game Awards, które za najlepszą grę 2019 roku uznało Sekiro: Shadows Die Twice.

źródło: bafta.org