Poznań: Aresztowany za oszustwa na aukcjach internetowych

Poznańska policja poinformowała o zatrzymaniu 26-latka, który za pomocą fałszywych kont oszukiwał klientów na aukcjach internetowych. Wiadomo, że zatrzymany namówił do działalności kilka osób trzecich, którym w zamian za założenie konta oddawał procent ze swojej działalności.

Poznańska policja zatrzymała mężczyznę, który podejrzewany jest o dokonanie kilkuset przestępstw związanych z aukcjami internetowymi. Wiadomo, że zatrzymany od dłuższego czasu poszukiwany był przez 10 jednostek na terenie całego kraju. Był również wcześniej karany za oszustwo. Obecnie grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Policja szacuje, że Mariusz P. za pomocą fałszywego konta aukcyjnego (zarejestrowanego na inną mieszkankę Poznania) dokonał 167 oszustw na kwotę ponad 20 tysięcy złotych. Wiadomo, że dokonał on jeszcze wielu podobnych transakcji na kontach innych osób.

Jak do tego doszło?

Na podstawie relacji jednej z kobiet można wywnioskować w jaki sposób działał oszust. Mariusz P. prawdopodobnie namawiał inne osoby do zakładania kont bankowych i internetowych, które obsługiwały jego aukcje. Oferował za to 2 tysiące złotych oraz regularny procent od sprzedaży w sieci. Początkowo płacił naiwnym internautom według umowy. Następnie, gdy do właściciela konta odzywali się oszukani klienci, kontakt się urywał.

Mężczyzna na początku funkcjonowania danego konta wysyłał towar zamawiającym aby uzyskać dobrą ocenę i zachęcić kolejnych klientów. Aby stać się bardziej wiarygodnym, licytował również wiele aukcji charytatywnych. Potem było już łatwo - wystarczyło wystawić wiele aukcji i nie wysyłać przedmiotów, za które zapłacili klienci.

Wiadomo, że 26-latek handlował na aukcjach odzieżą sportową, telefonami i kartami pamięci. Szacuje się, że oszukał kupujących na kwotę około 300 tysięcy złotych. Poznaniak przyznał się do zarzucanych mu czynów.


Zobacz również