Poznań: pirackie oprogramowanie za 200 tys. zł

Policjanci z Poznania zabezpieczyli mienie jednej z tamtejszych firm - siedem komputerów, na których zainstalowane były nielicencjonowane wersje aplikacji. Ze wstępnych szacunków wynika, że wartość pirackiego oprogramowania wynosi niemal 200 tys. zł.

W akcji uczestniczyli funkcjonariusze wydziału zwalczania przestępczości gospodarczej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz Komendy Policji Poznań-Grunwald. W środę rano weszli do biura jednej z poznańskich firm zajmujących się projektowaniem stron i sklepów internetowych oraz promocją miast i obiektów sportowych - czytamy w policyjnym komunikacie.

Ustalono, że pracownicy firmy używali nielegalnych wersji systemów operacyjnych, pakietów biurowych, aplikacji do tworzenia grafiki jak też profesjonalnych programów do tworzenia witryn internetowych i projektowania architektonicznego. Po wstępnych oględzinach policjanci stwierdzili, że na żadnym z zabezpieczonych pecetów nie znajdowało się legalne oprogramowanie.

Zobacz również:

  • Chrome - historia aktualizacji [22.09.2021]

W wypadku naruszeń prawa autorskiego związanych z wykorzystywaniem pirackich programów w celu osiągnięcia korzyści majątkowych odpowiedzialność ponosi kierownictwo spółki. Może to być nawet do 5 lat pozbawienia wolności, jeśli szefowie sami podejmują decyzje o używaniu "piratów" lub - dysponując wiedzą o obecności nielegalnych aplikacji w komputerach pracowników - nie podejmują działań mogących ten stan zmienić.