Poznań: sprzedawał nielegalne oprogramowanie do diagnostyki pojazdów

Policjanci z Poznania zatrzymali 27-letniego mężczyznę podejrzanego o sprzedaż urządzeń do diagnostyki pojazdów wraz z nielegalnym oprogramowaniem.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej od początku roku obserwowali portal internetowy, na którym pojawiły się nielegalne urządzenia do diagnozowania pojazdów. Podejrzenia wzbudziła ich cena stanowiąca zaledwie 10% wartości autentycznego produktu.

Funkcjonariusze ustalili dane podejrzanego i dokonali jego zatrzymania - okazał się nim 27-letni mieszkaniec Poznania. W jego mieszkaniu zabezpieczyli 41 nielegalnych interfejsów zapakowanych w kompletach z końcówkami do konkretnych modeli samochodów oraz płytą CD z pirackim oprogramowaniem.

Zobacz również:

  • Posłuchaj, a nie zaśniesz - najlepsze podcasty o prawdziwych zbrodniach i zjawiskach paranormalnych na Spotify

Dalsze ustalenia wykazały, że podejrzany oprócz sprzedaży sprzętu i oprogramowania oferował również usługę diagnostyki samochodu u klienta w domu. Oczywiście koszt jej wykonania był znacznie niższy niż w warsztatach dysponujących legalnymi urządzeniami.

Obecnie funkcjonariusze próbują ustalić źródło pochodzenia nielegalnych interfejsów oraz dane osób, które je zakupiły.

Na stronie KGP czytamy, że "mężczyzna odpowie za rozpowszechnianie cudzej własności intelektualnej oraz uczynienie z tego stałego źródła dochodu". Grozi mu za to do 5 lat pozbawienia wolności.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: