Pozwany przez IBM za podjęcie pracy w Apple

Koncern IBM pozwał jednego ze swoich byłych pracowników - Marka Papermastera, który zajmował w firmie wysokie stanowisko kierownicze. Firma chce w ten sposób przeszkodzić Papermasterowi w objęciu stanowiska w Apple.

Papermaster był wicedyrektorem w dziale serwerów blade, odpowiedzialnym za sprzedaż komputerów na potrzeby firmowych centrów danych.

IBM oparło pozew na umowie o zakazie konkurencji, jaką Papermaster podpisał w 2006 r. (umowy takie, zawierane są przede wszystkim z ludźmi zajmującymi strategiczne pozycje w firmie). Dwa lata temu Papermaster zgodził się, że nie podejmie pracy w firmie konkurencyjnej w okresie roku po zakończeniu współpracy z IBM. Innym powodem, dla którego były pracodawca nie chce widzieć swojego byłego wiceprezesa w Apple jest fakt, Papermaster dysponuje wiedzą na temat handlowych tajemnic IBM.

Wspomniana umowa zawiera też klauzulę stwierdzającą, że Papermaster przez okres dwóch lat od odejścia z IBM nie będzie nakłaniał innych pracowników do odejścia.

Zdaniem autorów pozwu wiedza, jaką pozwany posiada na temat technologii i architektury produkowanych przez IBM procesorów i serwerów może pozwolić Apple na poprawę pozycji rynkowej ze szkodą dla pierwszego z wymienionych koncernów. IBM dowodzi, że Papermaster był jednym z 300 menedżerów najwyższego szczebla, skupionych w grupie Integration and Values Team. Członkowie tego zespołu posiadają dostęp do wielu tajemnic handlowych oraz rozwiązań chronionych prawem autorskim.

IBM i Apple są bezpośrednimi konkurentami na rynku serwerów - Apple oferuje rodzinę produktów Xserve, zaś IBM - linie System x i BladeCenter.

Były wicedyrektor IBM miał rozpocząć pracę w Apple w ciągu najbliższych kilku tygodni.