Pracownia dla (foto)grafika


Bogaty entuzjasta - Ben Long

Pracownia dla (foto)grafika

Listę zakupów utworzyłem na podstawie tego, czego może potrzebować (a nie chcieć) większość amatorów, którzy na poważnie planują zajęcie się fotografią cyfrową. Na przykład domowy fotografik nie potrzebuje dwuprocesorowego komputera z kilkoma gigabajtami pamięci i ogromnym dyskiem twardym, który w większości pozostanie niewykorzystany. Również mobilność nie jest tu kluczowym czynnikiem. Ponieważ taka osoba nie potrzebuje aparatu najwyższej klasy ani najlepszego oprogramowania, dostępne pieniądze mogłem wydać w bardziej rozsądny sposób.

Zamiana komputera

Postanowiłem pozbyć się swojego 17-calowego iMaca G5 i zastąpić go modelem z większym ekranem który sprawdzi się idealnie przy edycji zdjęć, dużym dyskiem twardym i większą wydajnością. Wbudowany napęd SuperDrive i dołączone do komputera oprogramowanie iDVD umożliwiają mi nagrywanie płyt DVD z archiwami moich zdjęć. Płyty DVD to również świetny nośnik dla pokazów slajdów i zdjęć, które rozsyłamy znajomym i rodzinie.

Więcej pamięci

Pracownia dla (foto)grafika

Lista zakupów

Wybrany przeze mnie program Adobe Photoshop Elements 3 świetnie sprawdza się podczas edycji zdjęć, ale wymaga dużo miejsca w pamięci. Ponieważ iMac jest standardowo wyposażony tylko w 256 MB, postanowiłem rozbudować go do 1 GB.

Obiektywy

Każdy prawdziwy fotograf nie może zapominać o obiektywach do swojego aparatu. Ponieważ przyjąłem założenie, że dysponuję aparatem Canona, postanowiłem dokupić do niego dwa obiektywy tej samej firmy. Choć są relatywnie bardzo drogie, pozwolą mi robić zdjęcia w pełnym zakresie ostrości od 16 do 480 mm.

Miejsce

Aby uzyskać najlepsze wyniki, wszystkie zdjęcia robię w trybie RAW, który powoduje tworzenie bardzo dużych plików w porównaniu z trybem JPEG. Dlatego też zalecam kupno co najmniej dwóch kart pamięci CompactFlash o pojemności 1 GB każda.

Zdjęcia w terenie

2 GB miejsca na kartach pamięci pozwoli zapisać bardzo dużo zdjęć. Dłuższa wycieczka za granicę oznacza jednak, że nie będziemy mieli dostępu do swojego komputera. Co więc zrobić ze zdjęciami, które chcemy zachować? Rozwiązaniem może być urządzenie Epson P-2000, które zapewnia 40 GB dostępnego miejsca dla zdjęć. Ponieważ jest ono wyposażone w kolorowy ekran LCD, możemy przeglądać wszystkie pliki, by podjąć decyzję o ich dalszym losie.

Inne akcesoria

Ponieważ większość cyfrowych aparatów fotograficznych jest wyposażona w dość słabą lampę błyskową, zalecam zaopatrzenie się w dodatkową lampę. Wybrałem produkt firmy Canon o nazwie Speedlite 580EX. Warto dokupić także statyw (na przykład lekki statyw Benbo Trekker Mk2) oraz torbę, która pomieści aparat i wszystkie akcesoria (Tamrac Velocity 7).

Edycja zdjęć

Pełna wersja Photoshopa jest dość droga, zdecydowałem się więc na jego uproszczoną wersję Elements. Nie zapewnia ona wszystkich zaawansowanych funkcji, ale efekty użycia tego programu są naprawdę dobre. Do retuszowania zdjęć przyda się nieduży tablet Wacom Graphire3 4 x 5. Do redukcji ziarna możemy użyć jednej z wielu aplikacji; wybrałem niedrogi program Noise Ninja Pro firmy PictureCode.

Zarządzanie zdjęciami

Jedną z największych zalet fotografii cyfrowej jest brak kosztów związanych z wywoływaniem filmów. Z drugiej strony, liczba zdjęć może być naprawdę ogromna. Dlatego potrzebny jest program, który posłuży do ich katalogowania, wyświetlania i grupowania. Ja zdecydowałem się na aplikację iView Media Pro, która jest naprawdę doskonała.

Udostępnianie i drukowanie zdjęć

Zdecydowałem się na wykupienie subskrypcji serwisu .Mac głównie ze względu na wspaniałe funkcje tworzenia internetowych galerii zdjęć, które można udostępniać rodzinie i znajomym. Bardzo ważną kwestią jest również wybór odpowiedniej drukarki. Canon i9900 nie pozwala na wybór tak dużej liczby nośników jak Epson Stylus Photo 2200, ale jest sporo tańszy, a do tego zapewnia bardzo dobrą jakość zdjęć. Dodatkowe zalety tej drukarki to port FireWire i możliwość drukowania zdjęć bezpośrednio z aparatu fotograficznego.