Pracownia dla (foto)grafika

Większość fotografików lubi gromadzić narzędzia przydatne w codziennej pracy - obiektywy, komputery przenośne i stacjonarne, programy do przetwarzania zdjęć, a także inny niezbędny sprzęt. Nie oznacza to jednak, że aby wyposażyć swoje studio muszą się zapożyczyć bądź sprzedać dorobek całego życia.


Większość fotografików lubi gromadzić narzędzia przydatne w codziennej pracy - obiektywy, komputery przenośne i stacjonarne, programy do przetwarzania zdjęć, a także inny niezbędny sprzęt. Nie oznacza to jednak, że aby wyposażyć swoje studio muszą się zapożyczyć bądź sprzedać dorobek całego życia.

Poprosiliśmy dwóch znanych fotografików - Derricka Story i Bena Longa - o pokazanie nam, w jaki sposób mogliby wyposażyć swój warsztat pracy za sumę 20 tysięcy złotych. Może wydawać się, że jest to bardzo wysoka kwota, ale przyjęliśmy założenie, że zaczynamy wszystko od zera. Derrick miał zachowywać się jak zawodowiec, natomiast Ben Long wybierał sprzęt dla doświadczonego amatora, który ma jednak dość spore możliwości finansowe.

Budżet

Obaj fotograficy otrzymali do swojej dyspozycji budżet wynoszący równowartość 20 tysięcy złotych, a także komputer iMac z ekranem 17 cali, procesorem PowerPC G5 1,6 GHz, nagrywarką Combo, 256 MB pamięci RAM i dyskiem twardym 80 GB. Oczywiście możliwe jest sprzedanie tego komputera i zastąpienie go na przykład rozbudowanym pecetem z monitorem LCD 17 cali lub większym.

Przyjęliśmy również założenie, że obaj fotograficy mają już własny aparat, ponieważ koszt porządnej lustrzanki cyfrowej wymagałby znacznego zwiększenia budżetu.

Puste kieszenie

Może się wydawać, że nasze porównanie nie ma większego sensu? Oczywiście mało kto jest w stanie jednorazowo wyłożyć tak dużą gotówkę. Pomimo to porady ekspertów mogą być bardzo pomocne w planowaniu rozbudowy warsztatu w dłuższym czasie. Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie: Czy warto kupować przenośny czytnik kart pamięci lub dodatkową drukarkę?

Biedny zawodowiec - Derrick Story

Pracownia dla (foto)grafika

Początkowo przygotowałem listę sprzętu, który mógłby zaspokoić potrzeby typowego fotografika. Na liście znalazł się na przykład wydajny komputer z dwoma procesorami i rozbudowaną pamięcią. Szybko jednak zdałem sobie sprawę, że muszę zastanowić się najpierw nad sposobem mojej pracy. Swoje zadania wykonuję w domu, w biurze, w podróży, a czasami nawet na ławce w parku. Zrobione zdjęcia przegrywam do komputera, przetwarzam je, a następnie przesyłam do klienta przez Internet - tak szybko jak to możliwe. Biorąc pod uwagę ilość generowanych przeze mnie danych, raczej nie potrzebuję dwóch komputerów.

Poproszę to na wynos

Podobnie jak wiele osób profesjonalnie zajmujących się fotografią, potrzebuję możliwości pracy w terenie. Początkowo chciałem pozostawić iMaca i dokupić prostego iBooka. Uznałem jednak, że iMac nie spełni wszystkich moich oczekiwań. Dlatego też sprzedałem ten komputer i wybrałem PowerBooka z ekranem 17 cali. Kiedy pracuję w domu, podłączam do niego duży ekran LCD i dysk twardy o pojemności 400 GB, który służy do archiwizacji cennych danych. Tutaj jednak muszę zrezygnować z zakupu, gdyż znacznie przekroczyłbym dostępny budżet.

Drukowanie

Pracownia dla (foto)grafika

Lista zakupów

Być może wystarczy mi tylko jeden Mac, ale potrzebuję dwóch drukarek. Pierwsza z nich to Canon i9900 do drukowania zdjęć w dużych rozmiarach o wysokiej jakości. Jednak do drukowania mniejszych zdjęć o rozmiarach 10 x 15 wybrałem drukarkę Canon CP-250, która zapewnia prawdziwą jakość fotograficzną, a pokrycie UV pozwala zabezpieczyć zdjęcia. CP-220 jest tak mała, że mogę nawet zabierać ją w podróż.

Edycja zdjęć i tworzenie

Adobe Photoshop CS to podstawowe narzędzie do edycji grafiki i zdjęć. Aby oszczędzić trochę pieniędzy, można dokonać zakupu na przykład na aukcji internetowej, aczkolwiek należy zachować przy tym pewną ostrożność. Do tworzenia ruchomej grafiki i dynamicznych pokazów slajdów używam programu FotoMagico firmy Boinx Software. Do konwersji plików w różnych formatach, a także do kompresji i edycji klipów używam QuickTime'a w wersji Pro. Jest to również świetne narzędzie do odtwarzania gotowych prac.

Zarządzanie bibliotekami

Każdy posiadacz cyfrowego aparatu fotograficznego robi mnóstwo zdjęć. Uważam, że iPhoto nie sprawdza się zbyt dobrze w zarządzaniu dużymi bibliotekami zdjęć. Z tego powodu używam narzędzia iPhoto Library Manager, które umożliwia mi tworzenie oddzielnych bibliotek dla poszczególnych projektów.

Dostarczanie prac

Większość prac dostarczam klientom na płytach CD lub DVD. Ponieważ większą popularnością cieszy się system Windows, muszę przygotowywać dyski w odpowiednim formacie. System nawigacji na każdej płycie tworzę w języku HTML, dzięki czemu może być używany w dowolnej przeglądarce do wyszukiwania i otwierania zdjęć. Ponieważ do katalogowania fotografii używam iPhoto, tworzenie kodu HTML odbywa się praktycznie automatycznie, aczkolwiek korzystam również z pomocy modułu dodatkowego Better HTML Export. iPhoto umożliwia mi również przesyłanie zdjęć do programu iDVD, za pomocą którego tworzę prezentacje na płytach DVD. Kod HTML umieszczam również na moich stronach internetowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci mogą wyszukiwać zdjęcia, sprawdzać cenniki i kontaktować się ze mną.

Szybszy niż Photoshop

Uruchamianie Photoshopa nawet na szybkim komputerze wymaga sporo czasu. Dlatego też do przeglądania plików używam narzędzia QuickImageCM, które zapewnia natychmiastowy podgląd po kliknięciu wybranego zdjęcia z naciśniętym klawiszem Control.

Aparaty i obiektywy

Choć przyjęto założenie, że czytelnik ma już jakiś aparat fotograficzny i obiektyw, nie mogę powstrzymać się i chciałem przedstawić kilka moich zaleceń. Uważam, że aparaty Nikon D70 i Canon EOS 20D są naprawdę świetne. Warto je wyposażyć także w dodatkowe obiektywy szerokokątne.