Pracownicy nie chcą być przykuci do biurek

Aż 60% pracowników z całego świata uważa, że wydajna praca nie wymaga fizycznej obecności w biurze - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Cisco.

Z badania wynika także, że trzech na pięciu pracowników wolałoby wybrać gorzej płatne oferty pracy z większą liczbą opcji dostępu do informacji poza biurem, niż lepiej wynagradzane stanowiska, jednak nie zapewniające elastyczności.

Aż 66% ankietowanych oczekuje, że technologie informatyczne umożliwią im wykorzystanie dowolnych urządzeń (własnych lub firmowych) do uzyskiwania dostępu do firmowych sieci, aplikacji i informacji w dowolnym miejscu i dowolnym czasie. W Azji i Ameryce Łacińskiej aż 9 na 10 osób uważa, że do utrzymania wydajności pracy nie muszą przebywać w biurze. W Chinach pogląd ten podziela 81% respondentów.

Zobacz również:

  • Pracownicy Blue Origin opuszczają Jeffa Bezosa

Wśród pracowników dysponujących dostępem do korporacyjnych sieci, aplikacji i informacji poza biurem, niemal połowa (45%) przyznała, że codziennie dodatkowo na pracę poświęca 2-3 godziny, a co czwarty - 4 godziny.

Dla pracowników duże znaczenie ma możliwość pracy w dowolnym miejscu. Czynnik ten może zwiększać lojalność wobec firmy (13%), wpływać na wybór stanowiska i morale (odpowiednio 12% i 9%). Ok. 66% pracowników stwierdziło, że przyjęliby ofertę pracy z niższym wynagrodzeniem i większą elastycznością korzystania z urządzeń, dostępem do mediów społecznościowych i mobilnością, rezygnując z lepiej płatnej oferty, pozbawionej jednak takiej elastyczności.

Niemal połowa informatyków, którzy uczestniczyli w badaniu (45%) uważa, że nie jest przygotowana do udzielenia wsparcia bardziej mobilnym i elastycznym pracownikom w zakresie zasad i technologii. Najpoważniejsze bariery uniemożliwiające upowszechnienie pracy zdalnej to bezpieczeństwo (57%), budżet (34%) oraz doświadczenie pracowników (17%). Ankietowani pracownicy wymieniali także brak rozwiązań IT i zasady korporacyjne.

Wyniki badania pokazują, że pracownicy wprawdzie chcą być bardziej mobilni, ale nie znają lub nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa. Aż 19% przyznało, że zauważyło obce osoby zerkające na ekran ich komputera w miejscach publicznych, podobny odsetek nigdy nie sprawdza otoczenia, w którym korzysta ze służbowego komputera. Zdarza się również zostawianie urządzeń bez opieki w miejscach publicznych (17%). Aż 58% ankietowanych pozwala korzystać osobom spoza firmy z urządzeń firmowych bez żadnego nadzoru. Z kolei co czwarty ankietowany informatyk przyznał, że 25% urządzeń wydanych pracownikom w ciągu ostatniego roku zostało zgubionych lub skradzionych.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie firmy Cisco przez agencję InsightExpress. Badanie zostało przeprowadzone wśród 2,6 tys. pracowników (w tym informatyków) w 13 krajach (USA, Meksyku, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Włoszech, Rosji, Indiach, Chinach, Japonii i Australii).