Pracownik Red Hata patentuje DRM

Alan Cox, pracownik Red Hata i jeden z aktywnych deweloperów Linuksa, złożył wniosek o patent na mechanizm Digital Rights Management. Jeśli mu się uda, Microsoft, Apple, Sony i inni producenci oprogramowania oraz wytwórnie muzyczne mogą się znaleźć w bardzo niewygodnej sytuacji.

Warto przypomnieć, że obsługa mechanizmów DRM wbudowana jest bezpośrednio w jądro Visty; to one również sprawiają, że utwory sprzedawane na iTunes można przekopiować na odtwarzacz audio określoną liczbę razy.

Wniosek patentowy Coksa mówi o systemie, który monitoruje działanie pliku, by sprawdzać, czy uruchomiono go w zaakceptowanym przez producenta środowisku. Jest to ni mniej, ni więcej, tylko właśnie mechanizm Digital Rights Management.

Zobacz również:

  • AMD złożyło patent na teleportację

Jako że Cox prawdopodobnie zainteresował się DRM w imieniu Red Hata, patent - zgodnie z regułami korporacji - zostanie udostępniony społeczności open source i będzie mógł zostać wykorzystany w aplikacjach na licencji GPL (i kompatybilnych). Gdyby zaszła taka potrzeba, wniosek ten będzie również stosowany do ochrony programistów FOSS.

Warto zajrzeć: Rights management system (wniosek patentowy złożony przez Alana Coksa; witryna w języku angielskim)