Prądożerny błąd w Windows XP SP2

Koncern Microsoft potwierdził, iż systemie operacyjnym Windows XP z zainstalowanym dodatkiem Service Pack 2 znajduje się błąd w sterownikach urządzeń USB 2.0, który w przypadku podłączenia do komputera przenośnego urządzeń zewnętrznych, np. myszy na USB, prowadzi do szybszego zużycia baterii laptopa.

Problem został po raz pierwszy opisany w serwisie Tom's Hardware Guide pod koniec stycznia - przypomnijmy, iż autorzy testu dowodzą, iż podłączenia do komputera przenośnego urządzeń USB takich jak mysz czy pendrive prowadzi do zwiększonego poboru mocy i w konsekwencji - do skrócenia czasu pracy notebooka na bateriach. Problem dotyczy przede wszystkim komputerów wyposażonych w procesory firmy Intel. Ta ostatnia zaprzeczyła jednak, jakoby problem leżał po stronie produkowanych przez nią układów. Nie jest natomiast jasne, czy problem dotyczy również komputerów z procesorami AMD.

Microsoft zwlekał długo, zanim oficjalnie potwierdził, iż przyczyna błędu tkwi w wadliwie napisanych sterownikach. Co ciekawe, gigant z Redmond wiedział o wspomnianym błędzie już w lipcu 2005 r. - świadczy o tym nieopublikowany raport koncernu, skierowany do partnerów i producentów sprzętu, którego kopia "wyciekła" do Internetu i została zamieszczona w serwisie Slashdot.org.

Przedstawiciele Intela wskazali, iż problem w sterownikach uniemożliwia procesorowi w notebooku przełączenie się w stan uśpienia celem ograniczenia poboru mocy z baterii. Jak dowodzą autorzy testów w serwisie Tom's Hardware Guide, problem jest jeszcze bardziej widoczny w przypadku laptopów wyposażonych w procesory dwurdzeniowe. W dokumencie znajduje się również opis możliwego rozwiązania tego problemu przez modyfikację klucza w Rejestrze systemowym odpowiedzialnego za obsługę urządzeń USB. Firma pracuje jednak nad bardziej wydajnym i praktycznym rozwiązaniem, np. uaktualnieniem BIOS-u.

Szczegółowe informacje dotyczące błędu znajdują się w artykule "Poważny błąd w laptopach z Core Duo".