Prasowanie sprawia Ci problem? Sprawdź, czy warto kupić stację parową i na czym polega jej działanie

Dbasz o schludny wygląd tkanin? Chcesz uzyskać lepsze rezultaty prasowania? Zastanów się nad stacją parową - oto wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zakupem.

Źródło: Adobe Stock/Krakenimages.com

Stacja parowa - oto najciekawsze urządzenia

Przygotowaliśmy zestawienie kilku najciekawszych stacji parowych - są to zarówno modele podstawowe, jak i bardzo zaawansowane. Wyselekcjonowaliśmy poniższe produkty zarówno na podstawie specyfikacji, parametrów, jak i opinii. Sprawdź, która stacja parowa będzie dla Ciebie odpowiednia!

TEFAL Pro Express Vision GV9820

Prasowanie sprawia Ci problem? Sprawdź, czy warto kupić stację parową i na czym polega jej działanie

Zaawansowany generator pary od marki Tefal pozwala na ciągłe wytwarzanie pary 180 g/min pod ciśnieniem 9 barów. Dodatkowy wyrzut pary o mocy 750 g/min szybko pozwoli pozbyć się najcięższych zagnieceń. Urządzenie można używać jako tradycyjnego żelazka oraz w funkcji pionowej. Funkcja Smart Steam automatycznie dozuje parę oraz dobiera odpowiednią temperaturę w zależności od rodzaju tkaniny. Do wyboru mamy też 3 programy manualne. Ciekawym udogodnieniem jest światło LED, dzięki któremu lepiej widoczne są wszelkie zagniecenia.

 • Rodzaj stopy: Anodowana
 • Moc: 3000 W
 • Ciśnienie pary: 9 barów
 • Wytwarzanie pary: 180 g/min
 • Dodatkowe uderzenie pary: 750 g/min
 • Dodatkowe funkcje: Anti Calc, Anti Drip, Możliwość użycia wody kranowej, Pojemnik do usuwania kamienia, Prasowanie w pionie, Smart LED Vision, Wskaźnik poziomu wody

Beko Future Iron SGA9130B

Prasowanie sprawia Ci problem? Sprawdź, czy warto kupić stację parową i na czym polega jej działanie

Generator pary o mocy 3000 W i ciśnieniu 8 barów. Urządzenie umożliwia wyrzut pary z siłą 165 g/min, a silne uderzenie pary to aż 600 g/min. Strumień pary jest regulowany. Możemy skorzystać z trybu smart, czyli automatycznego doboru temperatury w zależności od prasowanej tkaniny. Do wyboru mamy też konkretne tryby, które możemy wybierać z panelu sterowania. Został on umieszczony na rączce żelazka, dzięki czemu przeskakiwanie między programami jest wygodniejsze. Do dyspozycji jest wyjmowany zbiornik na wodę o pojemności 1,8 l. Jeśli chodzi o dodatkowe udogodnienia, nie zabrakło funkcji odkamieniania CalcBox, automatycznego wyłączania, czujnika ruchu czy blokady zapobiegającej przypadkowemu zsunięciu żelazka.

Zobacz również:

 • Najtańsze RTX - najlepsze oferty na karty graficzne [16.08.2023]
 • Roborock oferuje świetną ofertę na roboty próżniowe i odkurzacze w niskich cenach!

 • Rodzaj stopy: SoftGlide
 • Moc: 3000 W
 • Ciśnienie pary: 8 bar
 • Wytwarzanie pary: 165 g/min
 • Dodatkowe uderzenie pary: 600 g/min
 • Funkcje: Automatyczny dobór temperatury, Funkcja samooczyszczenia, Pionowy wyrzut pary, Regulacja strumienia pary, System antywapienny, Wyświetlacz LCD, Automatyczne wyłączenie żelazka, Blokada kapania

Cecotec Fast&Furious 8040 Absolute

Prasowanie sprawia Ci problem? Sprawdź, czy warto kupić stację parową i na czym polega jej działanie

Za szybkie nagrzewanie i wydajne prasowanie odpowiada wysoka moc 2400 W. Anodowana stopa Turbo Slide umożliwia równo rozprowadzać ciepło oraz parę, dzięki czemu łatwiej jest uzyskać zamierzony efekt. Jeśli chodzi o zastosowane funkcje i technologie, mamy tu do dyspozycji możliwość prasowania w pionie, regulacji strumienia pary, samooczyszczanie, spryskiwacz, blokadę kapania czy zabezpieczenie przed osadzaniem się kamienia.

 • Rodzaj stopy: Anodowana
 • Moc: 2400 W
 • Ciśnienie pary: 6 barów
 • Wytwarzanie pary: 145 g/min
 • Dodatkowe uderzenie pary: 480 g/min
 • Dodatkowe funkcje: Funkcja samooczyszczenia, Pionowy wyrzut pary, System antywapienny, Blokada kapania

Aktualnie dostępny w sklepie RTV Euro AGD - przejdź do sklepu

Braun CareStyle 7 Pro IS7286BK

Prasowanie sprawia Ci problem? Sprawdź, czy warto kupić stację parową i na czym polega jej działanie

Innowacyjne rozwiązania oraz designerski wygląd to cechy, które wyróżniają ten model generatora pary. Urządzenie pracuje z maksymalną mocą 2700 W. Wyrzut pary wynosi tutaj 190 g/min, a przy silnym uderzeniu 650 g/min. Za wygodne manewrowanie żelazkiem odpowiada stopa FreeGlide 3D z zaokrąglonymi krawędziami i ściętym brzegami. Co więcej, stopa jest pokryta powłoką EloxalPlus, charakteryzującą się wysoką trwałością i doskonałym poślizgiem. W zależności od prasowanego materiału urządzenie umożliwia automatyczny dobór temperatury. Użytkownik ma do wyboru tryb Eco, Turbo, ProSteam, a także możliwość prasowania w pionie. Zbiornik na wodę ma aż 2 litry.

Aktualnie produkt dostępny TUTAJ.

Philips Perfect Care 8000 PSG8130/80

PHILIPS Perfect Care 8000 PSG8130/80

Model od wiodącej marki Philips wyposażono w stopę SteamGlide Elite. Moc parownicy wynosi aż 2700 Watt, a wśród dodatkowych funkcji możemy wyróżnić m.in. automatyczne wyłączenie, dobór temperatury oraz regulacja strumienia pary.

Parametry:

 • Rodzaj stopy: SteamGlide Elite
 • Moc: 2700 W
 • Ciśnienie pary: 8,5 bar
 • Wytwarzanie pary: 170 g/min
 • Dodatkowe uderzenie pary: 700 g/min
 • Dodatkowe funkcje: Funkcja samooczyszczenia, Pionowy wyrzut pary, System antywapienny, Blokada kapania

Aktualnie produkt dostępny TUTAJ.

Laurastar Lift Xtra 1980

LAURASTAR Lift Xtra 1980

Sprzęt od Laurastar umożliwia wydobycie pary na poziomie 150 g/min. Regulacja strumienia pozwala dopasować pracę do wymagań konkretnych tkanin. W celu dogodnego użytkowania przez długi okres czasu, producent zastosował wewnątrz system antywapienny.

 • Rodzaj stopy: Aluminiowa 3D
 • Moc : 2200 W
 • Ciśnienie pary: 3,5 bar
 • Wytwarzanie pary: 150 g/min
 • Funkcje: Automatyczny dobór temperatury, Pionowy wyrzut pary, Automatyczne wyłączenie żelazka

Stacja parowa - na czym polega jej działanie?

Wśród najmniej lubianych obowiązków znajduje się m.in. prasowanie. Kojarzone jest z długotrwałym procesem, który nie tylko wiąże się z zaangażowaniem, ale i umiejętnościami. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie obawiał się uszkodzenia ulubionego ubrania z delikatnej tkaniny podczas prasowania. Niestety pewne materiały są dość wymagające, a proces jest konieczny, aby wyglądały schludnie i na dłużej zachowały swoje walory. Technologia po raz kolejny udowadnia nam, że innowacje są w stanie zrewolucjonizować nawet podstawowe czynności, które niegdyś spędzały sen z powiek. Świetnym przykładem jest stacja parowa, która wbrew pozorom - nie jest zupełną nowością. Niemniej, w ciągu ostatnich lat stała się bardziej popularna i ogólnodostępna dla gospodarstw domowych. Wcześniej była użytkowana wyłącznie przez profesjonalistów, w tym m.in. krawców.

Aby przybliżyć działanie stacji parowej należy w pierwszej kolejności skupić się na jej budowie. Składa się z żelazka i bojlera na wodę, który jest zdolny do wytwarzania dużego ciśnienia. Finalnie, skutkuje to wytwarzaniem pary, a następnie dostarczeniu jej do urządzenia za pośrednictwem specjalnego przewodu. Pozornie proste rozwiązanie niesie za sobą wiele zalet. Tego typu sprzęty są kierowane zwłaszcza dla osób, które pragną zachować tkaniny w należytym stanie, a jednocześnie zaoszczędzić czas i zminimalizować ryzyko uszkodzeń wynikających z użytkowania klasycznego żelazka.

Prasowanie sprawia Ci problem? Sprawdź, czy warto kupić stację parową i na czym polega jej działanie

Źródło: Adobe Stock/rawpixel.com

Stacja parowa - na co zwracać uwagę?

Jeśli nadal wahasz się nad stacją parową lub jesteś na etapie wyboru odpowiedniego urządzenia, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów. Są to oczywiście parametry, które wpływają na funkcjonalność, możliwości i dokładność prasowania. Warto dodać, że należy kierować się głównie przeznaczeniem oraz eksploatacją. Liczba dostępnych sprzętów na rynku pozwala wybrać niemal idealny model - zarówno gdy mowa o funkcjonalności, zastosowaniu, jak i budżecie.

 • Moc (Watt) - czas nagrzewania oraz wytwarzania pary jest zależny od mocy urządzenia. Im wyższa, tym szybciej przejdziemy do prasowania, a także zwiększymy jego wydajność.
 • Ciśnienie (Bar) - aby tkanina uległa zmiękczeniu, minimalne ciśnienie musi wynieść około 3,5 bara. Na rynku dostępne są urządzenia pozwalające na wytwarzanie nawet i 9 barów. W przypadku zdecydowania się na model o tak dobrych parametrach, nawet na dość wymagających tkaninach nie pozostaną żadne zagniecenia.
 • Wytwarzanie pary (g/min.) - parametr wiąże się ze wspomnianą wcześniej mocą urządzenia. Wyższa liczba gram na minutę jednoznacznie wpływa na uzyskanie szybszych efektów prasowania. W przypadku dużej ilości prania, możemy zaoszczędzić znaczną część czasu.
 • Pojemność zbiornika na wodę - ma jednoznaczny wpływ na długość prasowania. Modele o pojemności w granicach 1,8 litra są w stanie pracować nawet około 2 godzin (biorąc pod uwagę również inne parametry, które będą działać prawidłowo).
 • Dodatkowe funkcje - pora na uwielbianą kategorię dla fanów innowacji. Wśród nich wyróżnia się m.in. samoczyszczenie, automatyczny dobór parametrów do tkaniny, blokady zwiększające bezpieczeństwo, a nawet systemy antywapienne. Wszystko to, wynika bezpośrednio z zastosowanych technologii (takich jak ActiveSense, SmartSteam, OptimalTemp i nie tylko). Czy należy wybierać tylko te modele, które posiadają wszystkie z nich? Bynajmniej, wiele innowacji pozwala zwiększać komfort pracy, jednak jeśli posiadasz mniejszy budżet - poradzisz sobie również bez tego. Warto jednak rozważyć wiele wariantów, aby zakup stacji parowej był w pełni satysfakcjonujący.

Stacja parowa - czy warto?

Stacja parowa może osiągać większą wydajność oraz efekty prasowania, aniżeli w przypadku użytkowania klasycznego żelazka. Wynika to zarówno z systemu działania, jak i zastosowanych innowacji. Forma prasowania zagnieceń okazuje się być nieoceniona, zwłaszcza gdy mowa o garsonce, garniturach czy koszulach. Jest to urządzenie, które może okazać się niezbędne w przypadku wysokiej klasy tkanin, ale również dużej ilości prania. Postanowiliśmy wyszczególnić zarówno zalety, jak i wady sprzętu!

Plusy

 • System prasowania poziomego i pionowego
 • Większa dbałość i staranność w prasowaniu zagnieceń
 • Prasowanie parą jest delikatniejsze dla tkanin
 • Większa kontrola (m.in. zminimalizowanie ryzyka przypalenia)

Minusy

 • Wyższy koszt urządzenia
 • Zajmuje więcej miejsca
 • Wyższe rachunki za energię
 • Hałas związany z generowaniem pary

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: