Prawdziwa alternatywa

Jeżeli nagrywasz dużo płyt CD-R i zajmuje to mnóstwo czasu albo potrzebujesz przenośnego, ale pojemnego urządzenia archiwizującego, Hewlett-Packard ma coś dla Ciebie: dwa nowe modele nagrywarek CD-Writer+.

Jeżeli nagrywasz dużo płyt CD-R i zajmuje to mnóstwo czasu albo potrzebujesz przenośnego, ale pojemnego urządzenia archiwizującego, Hewlett-Packard ma coś dla Ciebie: dwa nowe modele nagrywarek CD-Writer+.

Prawdziwa alternatywa
Najszybsza w tej chwili wewnętrzna nagrywarka HP o symbolu 9210i to jednocześnie pierwszy model z interfejsem SCSI w ofercie firmy. Płyty CD-R zapisuje z prędkością 8x, a krążki CD-RW z szybkością 4x; prędkość odczytu wynosi 32x. Magistrala SCSI w połączeniu z buforem danych 4 MB zapewnia stabilną i pewną pracę urządzenia w komputerach o rozbudowanych konfiguracjach, na co szczególnie zwracają uwagę wymagający użytkownicy. Zwykłym śmiertelnikom HP oferuje identyczną pod względem parametrów wersję 9110i z interfejsem ATAPI.

Drugi napęd, oznaczony numerem 8210e, jest również wyjątkowy: zewnętrzna nagrywarka komunikuje się z pecetem nie poprzez port równoległy, lecz USB. Dzięki temu w porównaniu do modelu 7210e na port LPT (patrz PCWK 9/99, str. 108) szybkość zapisu płyt CD-R i RW wzrosła z 2x do 4x, choć odczyt pozostał na poziomie 6x (użyta tu nagrywarka z serii 8200 oferuje odczyt 24x, ale wartość ta ograniczana jest możliwościami interfejsu USB).

Instalacja zewnętrznej nagrywarki 8210e jest oczywiście znacznie przyjemniejsza i szybsza niż 9210i, bo nie trzeba otwierać komputera i mocować napędu (a czasem również kontrolera SCSI). Poza tym instalacji 8210e można dokonać przy włączonym pececie, Windows 98 natychmiast wykryje nowy sprzęt i zainstaluje sterowniki z dołączonej dyskietki.

Prawdziwa alternatywa
Po podłączeniu urządzeń trzeba zainstalować oprogramowanie. Oprócz pakietu firmy Adaptec (Easy CD Creator 3.5c i DirectCD) HP oferuje mnóstwo dodatkowych aplikacji ułatwiających archiwizację i katalogowanie danych, organizowanie multimediów czy tworzenie muzyki. Do obu nagrywarek dołączono również zestaw firmy Neato do projektowania i nalepiania etykiet płyt.

Wśród oprogramowania znajduje się też małe, ale bardzo przydatne narzędzie do diagnozowania nagrywarek i krążków. Dzięki niemu udało mi się wykasować i odzyskać źle zapisany krążek CD-RW, którego zwykłe aplikacje nagrywające nie były w stanie sformatować.

Podczas testów szybkości odczytu ścieżek audio w 9210i napotkałem błąd w aplikacji Easy CD Creator. Nagrywarka w pewnym momencie zrzucania utworu "zacinała" się. Objaw ten zniknął po zainstalowaniu poprawki FLOPPY104.EXE z witryny WWW Adapteka.

Średnia prędkość czytania audio przez 9210i wyniosła około 12x, co nie jest rekordową wartością. Natomiast test odczytu wykonany programem CD Tach wykazał średnią ważoną szybkość równą 15,4x - taką samą jak w teoretycznie wolniejszym 7570i. Oczywiście w przypadku zewnętrznej 8210e odczyt danych każdego typu ma stałą wartość 6x.

Zapis danych w obu nagrywarkach odbywał się bez problemów. Korzystanie z aplikacji typu MS Word w trakcie nagrywania nie wpłynęło ani na zapis 8x w 9210i, ani na prawidłową pracę 8210e. Napędy akceptują zapis płyt 737 MB (80 min.) i oferują tryb Session at Once oraz format CD-Text. Szkoda tylko, że oprogramowanie Adapteka nie potrafi tych możliwości wykorzystać.