Prawdziwa okazja - tani Presario

Compaq, jako pierwszy z głównych producentów komputerów przenośnych, przedstawia notebooki w cenie mniejszej niż 1000 USD.

Komputer stacjonarny kosztujący mniej niż 1000 USD nie jest już wielką okazją. Wszyscy "markowi" producenci mają w ofercie wiele takich zestawów. Sytuacja wygląda natomiast inaczej w przypadku komputerów przenośnych. Na rynku jest bardzo niewiele modeli sprzedawanych w tak niskiej cenie. Firma Compaq ogłosiła ostatnio, iż rozpoczyna sprzedaż, kosztującego 999 USD, notebooka Presario 1200. Model ten wyposażony jest w procesor AMD 450 MHz, 32 MB pamięci operacyjnej, dysk twardy 5 GB, napęd CD-ROM i 12,1-calowy ekran z pasywną matrycą. Komputer będzie można nabyć jedynie za pośrednictwem ośrodka internetowego firmy Compaq oraz w wybranych sklepach online. Ustalenie tak niskiej ceny urządzenia było możliwe właśnie w wyniku podjęcia decyzji o sprzedaży bezpośredniej, nie wiążącej się z dodatkowymi marżami dystrybutorów.

"Obserwujemy duże zainteresowanie kupnem takich komputerów. Dotyczy to zarówno klientów indywidualnych, jak i małych firm. Nie wątpimy, iż na Presario 1200 będzie spory popyt{ - powiedziała Lorena Kubera, szefowa działu urządzeń przenośnych w firmie Compaq.

Randy Giusto, analityk z IDC, twierdzi, iż pomimo znacznego zainteresowania klientów takimi urządzeniami, sprzedaż notebooków kosztujących mniej niż 1000 USD utrzymuje się na granicy opłacalności dla producentów. Większość z wytwórców komputerów przenośnych zainteresowanych jest jednak znacznie bardziej dochodowym rynkiem korporacyjnym, na którym sprzedaje się 80% światowej produkcji notebooków.


Zobacz również