Prawdziwe kino

Miło mieć w domu salę kinową z kilkumetrowym ekranem. Temu wyzwaniu jest w stanie sprostać tylko projektor. Kto raz obejrzał na nim "Władcę Pierścieni", z niechęcią wróci do zwykłego telewizora...

Miło mieć w domu salę kinową z kilkumetrowym ekranem. Temu wyzwaniu jest w stanie sprostać tylko projektor. Kto raz obejrzał na nim "Władcę Pierścieni", z niechęcią wróci do zwykłego telewizora...

Projektory są coraz tańsze i kosztują tyle samo co markowe telewizory kineskopowe lub LCD, a mniej niż plazmy. Jeśli zaś chodzi o jakość obrazu, to mało który płaski telewizor jest w stanie im dorównać. Fakt, w ciągu dnia mało z projektora pożytku, chyba że możemy dokładnie zaciemnić pomieszczenie. Kto jednak ogląda filmy w dzień? Za to kiedy zasiądziemy wieczorem w fotelu przed obrazem o dwumetrowej (lub większej) przekątnej - poczujemy się naprawdę jak w kinie, z tym że nikt nie będzie nam szeleścił popcornem za plecami...

LCD czy DLP?

Prawdziwe kino

Złącza wideo - Nie wystarczy kupić projektor, trzeba go jeszcze odpowiednio podłączyć. Przedstawiamy najpopularniejsze złącza wideo spotykane w projektorach, którymi podłączymy urządzenie do odtwarzacza DVD, kamery, komputera czy konsoli.

Odradzamy kupowanie projektora bez przygotowania - sprzedawcy w sklepie potrafią recytować na pamięć dane techniczne urządzenia, nie bardzo nawet orientując się, co oznaczają poszczególne terminy. Najważniejsza decyzja to wybór technologii, w jakiej projektor został wykonany - LCD czy DLP. Modele LCD do reprodukowania obrazu wykorzystują trzy ciekłokrystaliczne panele, przez które przechodzi wiązka światła. Zapewniają zwykle bardzo dobre odwzorowanie kolorów, wysoką jasność i rozdzielczość. Bolączką rozwiązań opartych na technologii LCD (szczególnie tych najtańszych) jest niewystarczająca głębia czerni.

Prawdziwe kino

Wymiary - Decydując się na projektor pamiętaj, by przed zakupem zastanowić się, w którym miejscu w mieszkaniu go postawisz i jak duży obraz chcesz uzyskać. Aby w czasie projekcji nie czuć się jak w pierwszym rzędzie kina, odległość widza od ekranu nie powinna być mniejsza niż dwukrotność jego przekątnej.

Technologia DLP szturmem opanowuje projektory do kina domowego, zwłaszcza te najtańsze. W DLP wykorzystywany jest specjalny układ składający się z milionów mikroskopijnych lusterek, które kierują promień światła przechodzący następnie przez kolorowy układ optyczny i w ten sposób tworzą właściwy obraz. Zaletą tej technologii jest niezwykle spójny obraz o kinowym charakterze, doskonałej głębi czerni i wysokim kontraście. Projektory DLP są też zwykle mniejsze, tańsze i bardziej ciche od odpowiedników LCD. Czyżby więc była to technologia idealna? Niekoniecznie. Minusem projektorów DLP jest możliwość występowania tzw. efektu tęczy. To rodzaj wielobarwnego "powidoku" pojawiającego się przez ułamek sekundy na szczególnie kontrastowych fragmentach obrazu. Bez paniki - nie każdemu to przeszkadza, a większość oglądających nawet go nie widzi. Jeśli jednak należymy do grona osób szczególnie wrażliwych na ten efekt, prawdopodobnie zepsuje nam to skutecznie przyjemność oglądania filmu. Zanim więc zdecydujemy się na projektor DLP, koniecznie sprawdźmy, czy obraz z niego wyświetlany nam odpowiada. Poprośmy w sklepie o zademonstrowanie wybranego modelu (najlepiej w przystosowanym, zaciemnionym pomieszczeniu) - uchronimy się wtedy przed rozczarowaniem w domu.

Z gąszczu danych technicznych, którymi zostaniemy zasypani w sklepie przez sprzedawcę warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Istotna jest rozdzielczość - im wyższa, tym lepiej. Wielkość 1280 x 720 gwarantuje, że nasz projektor będzie w stanie wyświetlić w przyszłości obraz o jakości lepszej niż DVD np. z telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV) czy konsoli Sony PS3. Warto zwrócić też uwagę na kontrast urządzenia - im wyższy, tym bardziej kinowo będzie wyglądał wyświetlany film a czerń będzie czarna, nie szara. W ostateczności przy zakupie projektora warto skorzystać z usług wyspecializowanych firm zajmujących się instalacjami kina domowego. Pomogą nam dobrać odpowiedni sprzęt i go zainstalować (np. w wysuwanej spod sufitu windy!), doradzą również w kwestii ekranu, który powinien być obowiązkowym wyposażeniem każdego posiadacza projektora.

Jaki ekran wybrać? Ważne, żeby był to biały mat. Najpopularniejsze są rozwijane, chowane w metalowym karniszu zamocowanym na stałe pod sufitem. Ekrany można rozwijać i zwijać ręcznie, a dla wygodnych stworzono modele sterowane pilotem. Koszt ekranu to od 400 zł wzwyż.