Prawdziwe kino domowe - tylko z projektora

Duży, najlepiej płaski telewizor LCD lub plazmowy to, patrząc na gazetki reklamowe i tabuny klientów w marketach elektronicznych, hit sezonu. Wprowadzenie w Polsce telewizji HDTV tylko zaostrza apetyty widzów, lecz my mamy dla Was inną propozycję. Naszym zdaniem lepszą i często tańszą. Przestawiamy 3 projektory najnowszej generacji - Optoma HD70, Epson EMP-TW700, Panasonic PT-AX100E, które wyświetlą obraz o większej przekątnej, lepszej jakości i pozwolą zaoszczędzić na biletach do kina.

Porównywanie projektora z telewizorem to częsty temat na forach dyskusyjnych, przewijający się także w wielu rozmowach prywatnych. Oczywiście takie zagadnienie ma sens, jednak naszym zdaniem tylko wtedy, kiedy projektor ma służyć do wyświetlania filmów z DVD/komputera, a nie zastąpić telewizor, który w wielu domach jest uruchomiony od rana do wieczora. Projektor nie ma wbudowanego tunera telewizyjnego - więc jeśli chcemy obejrzeć z niego audycję telewizyjną musimy do niego podłączyć źródło sygnału - magnetowid, nagrywarkę DVD czy tuner TV umieszczony w komputerze (bądź na zewnątrz - w przypadku zewnętrznych tunerów telewizyjnych).

Jakość obrazu telewizyjnego uzyskiwanego przy projekcji wielkoekranowej zależy w największym stopniu od jakości materiału źródłowego. Jaką ma jakość emitowana w Polsce telewizja, zapewne każdy wie - marną. Dotyczy to zarówno sygnału dostępnego naziemnie, jak i kablowego, a także satelitarnego. Obraz o niskiej rozdzielczości prezentowany na wielkim ekranie dużo traci. Ewidentne stają się wszelkie niedociągnięcia materiału wideo, niewiele pomaga skorzystanie z transmisji cyfrowej (nagrywarki DVD z HDMI), uruchomienie skalerów rozdzielczości czy stosowanie innych sztuczek mających poprawić w sposób istotny jakość sygnału. Sytuacja zmienia się w przypadku dostarczenia do projektora sygnału HD (np. aktualnie z platformy cyfrowej "n"), lub satelitarnie dostępnych kanałów zagranicznych. Wtedy projektor pokazuje swoje możliwości, obraz ma bardzo wysoką jakość, nie ma problemów z wykorzystaniem projektora w roli odbiornika telewizyjnego (szczególnie atrakcyjnie przedstawia się możliwość wspólnego oglądania wydarzeń sportowych czy filmów).

Ograniczeniem, powstrzymującym większość osób przed częstym wykorzystywaniem projektora jest żywotność kosztownej lampy projekcyjnej. Najczęściej jej trwałość szacowana jest na ok. 3000 godzin. To sporo, nawet jeśli filmy będziecie oglądali naprawdę często. Jeśli założymy, że codziennie obejrzymy jeden film trwający 2 godziny, to lampa wystarczy nam na ponad 4 lata codziennego użytkowania. Po tym czasie lampę w projektorze należałoby wymienić. Trudno oszacować jej koszt za 60 miesięcy, lecz zakładając (zapewnie błędnie), że ich ceny nie spadną, trzeba się najczęściej liczyć z wydatkiem ok. 1000-1200 zł.

Trzeba pamiętać, że telewizory także się zużywają, zarówno kineskopowe, plazmowe, jak i LCD. W projektorze mamy o tyle dobrą sytuację, że po wymianie lampy urządzenie to jest prawie w takim samym stanie jak na początku eksploatacji. Z drugiej strony 4 lata w technologii to szmat czasu i z pewnością część użytkowników po tym okresie nie będzie wymieniała lampy na nową, lecz zakupi po prostu nowy projektor - starszy odsprzedając po odpowiednio niższej cenie.

Zalet oglądania filmów przy wykorzystaniu projektora nie trzeba tłumaczyć tym, którzy choć raz mieli taką przyjemność. Ci najczęściej nie wyobrażają sobie powrotu do telewizora (nawet stosunkowo dużego o przekątnej ekranu 40-50"). Z projektora bez problemu prawie w dowolnych warunkach lokalowych (ekran można zamontować pod sufitem i zwijać go gdy nie jest wykorzystywany) uzyskamy obraz o przekątnych 100" i większych. Dzięki temu oglądanie filmów zyskuje zupełnie inny wymiar, możemy poczuć się prawie jak w tradycyjnym kinie. W najnowszych projektorach odpada też problem oglądania filmów w dzień. Większość modeli choć nie dysponuje bardzo wysoką jasnością i tak wyświetla wyraźny, czytelny obraz w nasłonecznionym pomieszczeniu. Jest to możliwe dzięki bardzo wysokiemu współczynnikowi kontrastu, który osiągają najnowsze projektory wykonane w technologiach LCD i DLP. Współczynnik kontrastu na poziomie 10000:1 jest osiągalny ponieważ producenci stosują nie tylko nowe matryce LCD i przetworniki DLP lecz także systemy podwójnych dynamicznych przesłon płynnie dostosowujących emitowaną przez projektor ilość światła do aktualnie wyświetlanego obrazu.

Przedstawiamy Wam trzy bardzo ciekawe i naszym zdaniem atrakcyjne cenowo modele wyświetlające obraz w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Nie są to projektory najtańsze, lecz uważamy, że warte swojej ceny.


Zobacz również