Prawdziwy 16-rdzeniowy procesor od AMD z jednego kawałka krzemu już w drodze

AMD jest drugim co do wielkości producentem procesorów do klasycznych komputerów i stacji roboczych. Konkuruje na tym rynku praktycznie tylko z Intelem. Z dokumentów, które trafiły do sieci wynika, że niedługo w ofercie firmy pojawi się nowy i innowacyjny typ 16-rdzeniowego procesora, gdzie rdzenie znajdą się na jednej płytce krzemu.

Produktowane do tej pory przez AMD procesory zawierające po 16 rdzeni należały do rodziny Opetron 6300 Abu Dhabi. Nie były to do końca "prawdziwe" jednostki tego typu, ponieważ w ich przypadku na jednej krzemowej płytce umieszczono wyłącznie 8 rdzeni. Tym samym cały 16-rdzeniowy układ musiał składać się z dwóch kawałków krzemu. Nowe jednostki AMD, które będą miały po 16 rdzeni na jednej płytce, będą należeć do rodziny Family 15h Models 30h - 3fh. Ze sposobu ich wykonania będą płynąć dodatkowe i wymierne korzyści.

Budowa nowego procesora pozwoli na łączenie go z innymi jednostkami w różne wieloprocesorowe konfiguracje, które będą w stanie korzystać jednocześnie nawet z 64 rdzeni. Pozwolą na to obecne na krzemowej płytce cztery złącza o nazwie HyperTransport. Oprócz tego nowy układ AMD korzysta w przeciwieństwie do poprzedików z tzw. pełnego uncore’a. To moduł zawierający dodatkowy kontroler, z którego będzie mógł skorzystać procesor - warto wymienić tutaj chociażby PCI Express 2.0.

Zobacz również:

  • Jednak nie Snapdragon 898? Oto nowy flagowy procesor Qualcomm!
  • Wszystko, co wiemy o układach Apple M1/M1 Pro/M1 Max i M2 [25.11.2021]
  • Tesla sięga po procesory AMD Ryzen! Trafią do Tesli Model Y
Prawdziwy 16-rdzeniowy procesor od AMD z jednego kawałka krzemu już w drodze

Oczywiście te zaawansowane 16-rdzeniowe procesory AMD nie są przygotowywane z myślą o komputerach domowych, a raczej o stacjach roboczych lub serwerach, ale zdobyte przez firmę doświadczenie w tym segmencie może być później wykorzystane do produkcji rozwiązań konsumenckich.

źródło: techpowerup.com