Prawie doskonałe

Drukarka atramentowa, urządzenie znane chyba wszystkim użytkownikom komputerów, oferuje obecnie jakość druku porównywalną z jakością zdjęć, a szybkością, funkcjonalnością i komfortem pracy dorównuje drukarkom laserowym. Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście się na zakup drukarki, nadszedł na to doskonały moment.


Drukarka atramentowa, urządzenie znane chyba wszystkim użytkownikom komputerów, oferuje obecnie jakość druku porównywalną z jakością zdjęć, a szybkością, funkcjonalnością i komfortem pracy dorównuje drukarkom laserowym. Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście się na zakup drukarki, nadszedł na to doskonały moment.

Prawie doskonałe

Hewlett-Packard DeskJet 930C

Drukarki przeszły znaczną ewolucję od czasu naszych ostatnich testów. Najnowsze modele wykorzystują głowice zawierające kilkaset dysz, które są w stanie "wystrzelić" na kartkę papieru prawie 10 milionów kropel na sekundę. Zmieniły się również rozdzielczości. Najlepsze drukarki na rynku pozwalają drukować z rozdzielczością 2400x1200 dpi. Opcję taką oferuje np. firma Hewlett-Packard. Jak się jednak przekonaliśmy, wydruk z zastosowaniem technologii PhotoRet III daje porównywalne wyniki, a jest znacznie szybszy. Niemniej jednak użytkownik może wybrać preferowaną technologię, zaznaczając odpowiednie pole w menu.

Prawie doskonałe

Hewlett-Packard DeskJet 950C

Drukarki atramentowe są znacznie szybsze niż kiedyś. Jak pokazały nasze testy, które były zbliżone do realnych warunków pracy, najszybsze modele drukowały dziesięciostronicowy dokument tekstowy w minutę i pięćdziesiąt sekund (dane podawane przez producentów są z reguły o wiele wyższe). Był to wynik porównywalny z niektórymi drukarkami laserowymi. Drukarki atramentowe dawno wykroczyły już poza strefę zastosowań domowych, z którymi są często kojarzone. Zaawansowane modele biurowe wyposażono w 4 do 8 MB RAM, możliwość obsługi języków PCL i PostScript, oraz wiele innych niepopularnych w domowych zastosowaniach funkcji. Należą do nich np.: możliwość druku kilkustronicowych broszur, plakatów składanych z kilku arkuszy, powiększania, druku na wstędze, nanoszenia znaków wodnych itp. W najnowszej serii drukarek biurowych firma Hewlett-Packard wprowadziła też standardowo duplekser, czyli urządzenia służące do automatycznego druku dwustronnego. Wiele drukarek atramentowych może też drukować do kilku tysięcy stron na miesiąc.

Prawie doskonałe

Hewlett-Packard DeskJet 840C

Większość testowanych przez nas urządzeń zawierała port USB, dzięki któremu możliwy jest znacznie szybszy transfer danych, ale też uproszczona procedura podłączania. Drukarka "podpinana" w czasie pracy zostaje z reguły wykryta przez system operacyjny, który prosi o podanie sterowników. Po ich zainstalowaniu zestaw jest gotowy do działania. Wiele drukarek zawiera dodatkowo port równoległy, służący standardowo do komunikacji z drukarką, a tylko niewiele używa jedynie złącza równoległego.

Zmianą, którą zanotowaliśmy z prawdziwą przyjemnością, jest obniżenie poziomu hałasu powodowanego w czasie druku i dbałość o portfele użytkowników poprzez stosowanie oddzielnych głowic i separowanych zbiorników z atramentem. Dzięki nim użytkownicy nie muszą już wyrzucać kałamarzy, gdy zabraknie jednego ze składowych kolorów. Przeciwnicy tego rozwiązania twierdzą, że oddzielna głowica wymaga przepłukania podczas montowania nowego zbiornika, co powoduje utratę pewnej części tuszu, jednak ogólny zysk jest zauważalny. Ciekawą funkcję oferują też niektóre drukarki Canona, które po zamontowaniu specjalnej głowicy mogą służyć jako skaner. Niestety, głowica nie jest standardowym wyposażeniem.

Najgorsze, najlepsze

Zamieszczamy tabelę z czasami wykonywania poszczególnych zadań testowanych drukarek oraz wydruki najlepszych i najgorszych urządzeń. Przyglądając się poszczególnym czasom, należy pamiętać, że szybsze drukarki z reguły drukowały w niższej rozdzielczości, uzyskując znacznie gorsze wizualnie efekty.

Zdjęcia

W teście druku zdjęcia najlepszy okazał się model Canon BJC 8200 Photo. Wydrukowany obraz doskonale imitował kolor ciała, brak było widocznych przejść głowicy, obraz zawierał wiele szczegółów, a przejścia kolorów były łagodne. W ślepym teście, w którym uczestnicy nie wiedzieli, z jakiej drukarki pochodzi oceniany wydruk, wybierano jednoznacznie produkt Canona. Drugą lokatę uzyskała drukarka Hewlett-Packard 990 Cxi, która dorównywała jakością druku, choć kolory były nieco ciemniejsze i mniej naturalne. Kilka modeli HP nie poradziło sobie z wydrukiem wzoru swetra modelki. Kolejne wzory zostały względem siebie przesunięte, choć ogólna jakość była bardzo dobra. Najgorzej wypadła drukarka Canon BJC 3000, której wydruk był bardzo ciemny i zawierał widoczne przejścia głowicy.

#Próbne wydruki na wybranych drukarkach#
Zdjęcia na papierze specjalnym
Prawie doskonałe

Najlepsza Canon 8200 Photo. Prawie idealna reprodukcja.

Prawie doskonałe

Najgorsza Canon 3000. Zdjęcie ciemne, widoczne ślady po przejściu głowicy.

Zdjecia na papierze zwykłym
Prawie doskonałe

Najlepsza: Hewlett-Packard DeskJet 950C. Bardzo dobra jakość.

Prawie doskonałe

Najgorsza: Lexmark Z11. Nienaturalne kolory, ślady po przejściu głowicy.