Prawie jak Skype... Prawie robi dużą różnicę!

Przedstawiamy test usług VoIP oferowanych przez pięć najpopularniejszych w Polsce komunikatorów - Gadu-Gadu, Skype, SPIK, Stefan oraz Tlen. Różnice pomiędzy nimi są kolosalne, zarówno jeśli chodzi o jakość przesyłania głosu, jak i dostępne funkcje. Zobacz opinie na temat poszczególnych rozwiązań i sprawdź możliwości poszczególnych programów. Przygotowaliśmy specjalnie dla Was tabelę porównawczą oraz zestawienie przykładowych cen połączeń do różnych krajów. Zapraszamy do lektury.

Prawie jak Skype... Prawie robi dużą różnicę!
Coraz więcej ludzi korzysta z telefonii internetowej, jednak wielu wciąż obawia się, że nie posiada wystarczającej wiedzy na temat tej technologii, niedowierza kwestiom bezpieczeństwa połączenia; nie jest przekonanych o dobrej jakości połączeń VoIP, narzeka na nieciekawą ofertę firm świadczących takie usługi oraz wyraża przekonanie, że korzystanie z usług telefonii IP wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej. Nic dziwnego, że wciąż w naszym kraju dominują tradycyjni operatorzy, a zwłaszcza jeden z nich.

Postanowiliśmy przetestować możliwości pięciu popularnych aplikacji do wykonywania połączeń głosowych przez Internet. Ocenialiśmy je pod kątem jakości połączeń oraz oferowanych przez nie funkcji. Wszystkie dane zgromadziliśmy w jednej tabeli, aby użytkownicy mogli je ze sobą porównać. W ten sposób pod lupą redakcyjną znalazł się Skype, Gadu-Gadu, Tlen (wtyczka Tlenofon), SPIK oraz testowa wersja komunikatora Stefan. Są one o tyle ciekawe, że ich podstawowym zadaniem jest komunikacja tekstowa (za wyjątkiem Skype'a, który został specjalnie zaprojektowany do tego celu, choć nie ustępuje konkurencji), wysyłanie wiadomości SMS oraz wymiana plików. W miarę pojawiania się nowych wersji wszystkie programy były wyposażane w nowe funkcje komunikacyjne i w tej chwili stanowią swoiste centra komunikacyjne dostępne z poziomu komputera.

Skype wciąż liderem

Ten popularny komunikator oferuje rozmowy PC2PC, czyli zapewnia możliwość komunikacji głosowej pomiędzy dwoma komputerami. Aby skorzystać z tej bezpłatnej funkcji, należy zainstalować na obu maszynach program Skype i zalogować się na swoje konto (rejestracja jest darmowa). PC2Phone to połączenia z komputera na zwykłe telefony (tradycyjne i komórkowe). Usługa nazywa się SkypeOut i wymaga wykupienia pakietu minut u operatora (na zasadzie kart prepaid znanych z telefonów komórkowych). Użytkownik po wykupieniu numeru telefonicznego uzyskuje możliwość korzystania z funkcji SkypeIn - czyli odbieraniu rozmów telefon-komputer. Ponadto dostępna jest poczta głosowa. Od wersji 2.0 oferowana jest również opcja przesyłania obrazu. Funkcja wideo wymaga od rozmówców podłączenia do komputera dwóch kamer internetowych. Dzięki niej można zobaczyć swojego znajomego w czasie rzeczywistym na ekranie monitora. Usługa ta wymaga nieco szybszego łączą i pewnych nakładów finansowych na kamerkę.

Aplikacja wykorzystuje zaawansowaną technologię peer-to-peer, która współpracuje z praktycznie każdą zaporą ogniową i routerem bez potrzeby dodatkowej konfiguracji . Głównymi zaletami programu są: łatwa instalacja, prosty i intuicyjny interfejs, bardzo dobra jakość dźwięku oraz wysoki poziom bezpieczeństwa (dane z głosem są przesyłane w zaszyfrowanych pakietach). Nie mieliśmy żadnych zastrzeżeń co do jakości przesyłanego obrazu, nawet przy powiększeniu okna rozmowy.

Pobierz plik