Prawie natywny Windows w MacOS X

Nowa wersja znanego już oprogramowania do wirtualizacji - Parallels Desktop for Mac - pozwala uruchamiać aplikacje z systemu Windows prawie tak, jak gdyby były one natywnymi programami przeznaczonymi dla MacOS X. Oprócz tego zawiera wiele nowych funkcjonalności i ulepszeń oraz narzędzie do łatwej migracji z innych systemów wirtualizacyjnych.

Największą nowością w kolejnej wersji Parallels Desktop for Mac jest Coherence - technologia umożliwiająca działanie aplikacji systemu Windows bezpośrednio na pulpicie MacOS-a. Nowe możliwości można łatwo dostosować do swoich potrzeb, chodzi tu głównie o widok paska narzędziowego i menu Start.

Benjamin Rudolph z firmy Parallels mówi, że ta nowa technologia jeszcze bardziej zaciera granice pomiędzy oboma systemami, a użytkownikom pozwoli łatwiej wybrać potrzebne do pracy aplikacje, wybierając teraz zarówno ze stajni Apple, jak i Microsoft. Więcej na temat Coherence dowiedzieć się można ze strony producenta.

Prawie natywny Windows w MacOS X

Coherence w akcji

Drugą nowością jest Transporter, narzędzie umożliwiające konwersję posiadanych wirtualnych systemów do pracy z oprogramowaniem firmy Parallels. Narzędzie potrafi przenieść systemy z programów VMware Workstation i Microsoft Virtual PC. Nie to jest jednak najważniejsze. Transporter potrafi utworzyć wirtualną maszynę z działającego komputera PC, razem ze wszystkimi aplikacjami, ustawieniami, dokumentami, itd. Daje to możliwość bardzo łatwej migracji ze świata PC do świata Apple, bez nagłego zerwania ze wszystkimi swoimi przyzwyczajeniami, a co więcej, bez potrzeby ponownej instalacji Windows na Maku.

Wśród innych, istotnych zmian i nowości znajdziemy także:

- pełne wsparcie dla USB 2.0. Upgrade z wersji 1.1 do 2.0 pozwoli na szybszy dostęp do większej ilości urządzeń. Standardowo są też obsługiwane kamery iSight montowane w większości nowych komputerów Apple;

- możliwość uruchomienia w maszynie wirtualnej partycji Boot Camp, bez potrzeby restartu komputera;

- dopracowany mechanizm Drag & Drop ułatwiający wymianę danych pomiędzy równolegle pracującymi systemami MacOS i Windows;

- pełne wsparcie dla nowego systemu Windows Vista;

- i wiele innych.

Nowa wersja Parallels Desktop jest dostępna do pobrania z witryny producenta. Dotychczasowi użytkownicy mogą aktualizować posiadaną wersję bądź przy pomocy mechanizmu automatycznej aktualizacji, bądź też manualnie. Natomiast nowi użytkownicy mogą zainstalować 15-dniową wersję testową, lub kupić pełną wersję za 79,99 dolarów.

Pobierz plik

Oficjalna informacja


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: