"Prawie" oficjalny dual-boot dla Nokii N900

Twórcy MeeGo poinformowali o zbliżającej się aktualizacji tego systemu. Przy okazji pochwalili się także możliwością zainstalowania platformy na działającym pod kontrolą Maemo telefonie Nokia N900.

Platforma MeeGo już niedługo doczeka się aktualizacji do wersji 1.1. Pozwoli ona wreszcie rozwinąć skrzydła twórcom aplikacji zainteresowanych tym systemem operacyjnym.

Przy okazji za pośrednictwem oficjalnego bloga, twórcy platformy poinformowali o zbliżającej się aktualizacji systemu Maemo do wersji 1.3. Dzięki nowej wersji użytkownicy smartfonu Nokia N900 pracującego na tej platformie uzyskają dostęp do bardzo interesującej opcji.

Zobacz również:

  • Android 12. Sprawdź, czy Twój smartfon otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 15.07.2021]

Maemo umożliwi tzw. dual boot (podwójny rozruch), dzięki któremu możliwe będzie zainstalowanie i uruchomienie w urządzeniu systemu MeeGo. Opcja jest przede wszystkim ukłonem w stronę deweloperów, którzy stosując to rozwiązanie będą mogli np. szybko sprawdzać jak spisują się ich aplikacje na obu systemach.

Wprawdzie z rozwiązania mogą skorzystać także zwykli użytkownicy Nokii N900, ale twórca blogowego wpisu i szef projektu N900 ostrzega, że robią to na własne ryzyko. "Jeśli nie jesteś pewien, że wiesz co robisz i dlaczego to robisz, proszę nie instaluj tego wcale" - dodał na blogu Harri Hakulinen.

To nie pierwsza ciekawa inicjatywa związana z telefonem Nokia N900. W sierpniu informowaliśmy o nieoficjalnym projekcie NitDroid. Jego twórcom udało się pomyślnie uruchomić na tym telefonie system operacyjny Android od Google.

Platforma MeeGo powstała z połączenia Mobilin, produktu Intela, oraz systemu Maemo tworzonego przez Nokię. Pierwsze urządzenia na nowy open-source’owy system miały się pojawić jeszcze w tym roku, lecz termin ten jest raczej nieosiągalny. Według krążących w Sieci plotek, prezentacji produktów można się spodziewać na Mobile World Congress, który odbędzie się w lutym.

Intel i Nokia chcą by MeeGo znalazło zastosowanie w smartfonach, netbookach, urządzeniach typu tablet oraz jako rozwiązanie dla nowoczesnych telewizorów.