(Prawie) uniwersalny Denon

Znany z wysokiej jakości swoich urządzeń kina domowego Denon zaprezentował nowy odtwarzacz DVD, czytający, zdaniem producenta, krążki zapisane we wszystkich obecnych na rynku formatach.

Według przedstawicieli Denona, urządzenie o nazwie DVD-2900 radzi sobie bez problemu z odtwarzaniem płyt DVD-Video, DVD-Audio, SACD oraz wszystkich formatów płyt nagrywalnych (DVD, CD oraz MP3). Co ciekawe - pomimo stwierdzenia, że obsługiwane są "wszystkie formaty", w komunikacie dla prasy Denon wymienia tylko płyty DVD-R i DVD-RW. "Plusowe" DVD nie zostały w nim uwzględnione. Trzeba zatem poczekać, aż urządzenie trafi do sprzedaży.

Denon DVD-2900 wyposażony został 24-bitowe przetworniki audio Burr-Brown DSD-1790, pracujące z częstotliwością 192 kHz. Kontrola basów odbywa się w sposób całkowicie cyfrowy z regulacją częstotliwości odcięcia, pozwalającą na dostosowanie charakterystyki dźwięku do dowolnych głośników i pomieszczeń. Odtwarzacz posiada oczywiście dekodery DD 5.1 oraz DTS.

Dekodowanie obrazu wideo odbywa się poprzez 12-bitowe przetworniki Analog Devices pracujące z częstotliwością 108 MHz. DVD-2900 potrafi także wyświetlać obraz z progresywnym skanowaniem dzięki układowi Silicon Image SiL 504, montowanemu także w topowym odtwarzaczu Denona - DVD-9000. Układ ten pozwala na wykonanie ponad 6 miliardów operacji w ciągu sekundy, co zapewnia idealnie płynne wyświetlanie obrazu pozbawionego jakichkolwiek artefaktów.

Odtwarzacz trafi do sprzedaży w maju tego roku. Jego cena w USA wyniesie ok. 1000 USD. Data premiery w Polsce ani przewidywana cena nie są na razie znane.