Prawnicy z Amazon.com zabijają wtyczkę "Download 4 Free"

Dział prawny sklepu Amazon.com wystosował do twórców wtyczki "Pirates of the Amazon" dla Firefoksa list, w którym ostrzegł przed poważnymi konsekwencjami prawnymi całej akcji. Oskarżeni zareagowali błyskawicznie ogłaszając, że projekt jest zakończony, a całość prowadzona była w ramach uniwersyteckiego badania.

Kilka dni temu informowaliśmy o dość niezwykłej inicjatywie pewnej grupy osób, która opublikowała w sieci specjalną "piracką" wtyczkę do Firefoksa. Dodatek "Pirates of the Amazon" sprawiał, że na stronach sklepu przy wszystkich produktach multimedialnych wyświetlała się grafika "pobierz za darmo" z odnośnikiem do plików torrentowych (zobacz artykuł: "Amazon zaatakowany! Wtyczka do Firefoksa umożliwia "kupowanie za darmo" w The Pirate Bay").

Prawnicy z Amazon.com zdążyli już zareagować na ten bardzo nieprzyjazny sklepowi twór i zagrozili jego autorom rozprawą sądową. Efekt był natychmiastowy - strona hostująca "Pirates of the Amazon" została zamknięta.

Autorzy wtyczki wciąż pozostają anonimowi, choć określili się jako "grupa studentów kierunku Artystyczne Projektowanie Mediów z uniwersytetu Willem de Kooning Academy Hogeschool w Rotterdamie (Holandia". Aktualna strona projektu opisuje go jako "praktyczny eksperyment projektowania interfejsu, wymiany informacji i problemów kultury mediów". Autorzy dodają również, że są bardzo zaskoczeni popularnością i silnymi reakcjami jakie wywołał projekt. Mają one być główną wartością całej akcji.

Warto dodać, że początkowo na stronie "Pirates of the Amazon" znajdowała się informacja, iż akcja "ma obrazować zagadnienie współczesnych modeli dystrybucji przeciwko obecnym możliwościom technicznym i kulturowym". Tekst ten zniknął po reakcji sklepu Amazon.

Zobacz również:

Policja sprawdzi co masz w komputerze

Założyciele Pirate Bay: jak rozbić miliardowy biznes - jako hobby

Źródło: TorrentFreak